Yeni Medya Yayıncılığında Devamlılık

28 Eylül 2014 Yeni Medya 0

yeni-medya-yayıncılığında-devamlılıkHürriyet gazetesinin, bugün ekonomi sayfası yapmadığını hayal edebilir misiniz? Kanal D’nin bugün canı sıkılıp 2 saatliğine yayını kesmesi mümkün mü? Vogue bu ay dergi yerine sadece reklam yayınlayabilir mi? Power FM, biz bugün sabah showu yapmıyoruz, onun yerine de sadece cızırtı dinleyeceksiniz diyebilir mi?

Bu soruları benzerleriyle çoğaltmak mümkün…

Hürriyet de, Kanal D de, Vogue da, Power FM de örneklediğim soruların yanıtına her zaman hayır diyecek, demek zorunda. Çünkü geleneksel medyada süreklilik esastır. Bu sayede o medyayı tüketen bilir ki, ben bu yayına geleceğim ve bu yayından şu şekilde tatmin olacağım.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım üzere medya geleneksel de olsa, dijital de olsa temel kurallarından biri de iletişimin devamlılığıdır! Peki devamlılığı neden yeni medya yayınlarında yeterince yapamıyoruz? Bir yeni medya yayını neden bir gün borsa verilerinin analizini yaparken, ertesi gün borsa verileri üzerine kullanıcısına içerik sunmuyor? Bir gün Portekiz futbol liginden maç sonucu verirken, ertesi gün neden sonuç aktarmıyor? Medya yeni olsa da iletişim metodları eskidi mi? Teknoloji sayesinde tüketenlerle çift yönlü kurduğumuz iletişim bize devamlılık kuralını esnetme hakkı mı veriyor? Eğer böyle bir hak veriyorsa, yayını takip eden ya da bir şekilde getirdiğimiz kullanıcı, neden bize tekrar geldiğinde aynı şekilde “tatmin olacağı” konusunda güvensin? İçerik pazarlaması yapılan bir platform neden devamlılık konusunu es geçsin?

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de bilgi alma ihtiyacı için internete bakma oranı yalnızca %29. Diğer ülkelerin neredeyse yarısı seviyesinde olan Türkiye yeni medya yayıncılığının itibarsızlığının sebeplerinden biri de yukarıda izah ettiğim, devamlılık ve tutarlılık sorunu…

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: