Yeni Medya Konferansı’ndan Notlar

10 Mayıs 2015 Yeni Medya 0

Kadir Has Yeni Medya Konferansı

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü‘nün, 4. kez düzenlediği Yeni Medya Konferansı‘nda bu yıl ana gündem konusu dijital içerikti. Geçtiğimiz yıl dijital içerik konusunda ders verme şansını yakaladığım Kadir Has’ta bu yıl dijital içerik ve içerik pazarlamasının ana gündem maddesi haline gelmesi ve akademik hayatın ilgisini görmek sevindiriciydi. Benim de konuşmacı olarak katıldığım konferansta dikkatimi çeken detayları sizinle paylaşmak istedim.

İsmail Hoca ve Kadir Has Yeni Medya

Konferansın bu seviyede ilgi görmesinde ve bu seviyeye gelmesinde aslan payı İsmail Hakkı Polat’ın. Trend olan konu başlığını yakalaması, konferansın konuyu ayrıntılı bir şekilde sunması gibi konuların tamamını İsmail hoca nakış gibi işledi(bizzat gördüm). Tabii burada Kadir Has Üniversitesi‘nin meseleye bakışını göz ardı etmememiz gerekir. Sizin bir proje heveslisi olmanız kadar yönetimlerin de sizi desteklemesi şevklendirmesi gerekir(Türkiye’de genelde icat çıkarma tepkisiyle karşılanırsınız). Rektör düzeyinde temsil edilen ve desteklenen bir organizasyonu görmek insanı sevindiriyor. Kendisi de sıkı bir yeni medya insanı olan Rektör Mustafa Aydın, “sayın valim, sayın konuklar vb” komik resmi konuşmaların aksine, nüktedan ve ruhu yakalayan bir dille işin öneminin ne kadar farkında olduklarını gösterdi.

Konuşmacılar

Yeni Medya Konferansı‘nın bana göre en güzel tarafı daha önce konuşan birinin bir daha konuşmacı olarak katılamayacak olması. Bu sayede aynı isimleri sürekli dinlemek yerine  başka görüşleri de dinleme fırsatınız oluyor. Konuşmacılar titiz biçimde seçilmiş olması da  önemli bir artıydı. Seans dağılımı yayıncılıktan başlayıp, pazarlama ve yönetime uzanmıştı ki bu sayede dijital içerik alanının önemli bölümü kapsanır hale gelmişti. Dijital içerik konusunu anlatan isimlerin hepsinin deneyimlerinin toplamı Türkiye’deki dijital içerik üretiminin neredeyse tamamını kapsıyordu. Dilara Eldaş da her zamanki gibi çalışılmış sorularıyla  konuşmacıların deneyimlerini daha iyi aktarmalarını sağladı.

Anlatılanlar

Pazarlama konferanslarında genel olarak bana en sıkıcı gelen şey, anlatanın kendi şirketinin reklamını yapıyor gibi şirketinde yaptıkları çalışmaları(çoğunluğu ajansa yaptırılan çalışmalar) anlatması oluyor. Koca şirketin sanki oradaki insanlara reklamını anlatmasına ihtiyacı varmış gibi en ufak deneyim aktarmadan, gerçekle bağı kurmadan, uyarlanacak bir durum sunamadan, yaşadıkları süreci anlatıp sahneden inen onlarca örnek tanıyorum. İzleyiciler genelde birşey öğrenemeden konferanstan ayrılırlar.

Konferansta konuşanların Kaan Kayabalı hariç hiçbiri kendi markalarının üzerinde durmadılar. Genel olarak dijital içerik konusunu detaylı şekilde anlattılar ve bu sayede çok doyurucu, çok öğretici bir süreç geçirdik. Özellikle Serbay Arda Ayzit’in konuşması oldukça öğreticiydi. Bülent Mumay ve Batuhan Apaydın da kendi deneyimlerini genele harmanlayarak verimli sunumlar yaptılar.

İzleyiciler

Geçen yıl Kadir Has Yeni Medya‘da görev yaptığım ve daha önceki yıllardaki tüm konferanslara katılan biri olarak için çok iyi biliyorum ki salonun küçük bir bölümü okulun öğrencilerinden oluşuyordu. İlgi o kadar büyüktü ki kayıtlar 1 hafta önceden kapanmıştı. Bu da içerik pazarlaması konusuna ne denli ilgi olduğunun kanıtıydı. Mesela MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin de tüm gün konferansı izledi, üstelik neredeyse her konuşmacıya da detaylı sorular sordu, detaylı notlar aldı. Online canlı yayında ise 15.000’den fazla izleyiciye ulaşıldı. Nihayet #YeniMedya15 hashtagının da 2 saat süreyle Türkiye Trending Topic listesinde olması ilginin başka bir kanıtıydı.

Sonuç

Kendi alanım olan içerik ve içerik pazarlaması konusunun önemli bir üniversitede merkez konulardan biri olması insanı gerçekten sevindiriyor. Oluşan ilgi ve katılım düzeyini görünce, henüz emekleme safhasında olan kendi çalıştığım dijital içerik ve içerik pazarlaması konusunun geleceği konusunda biraz daha ümitvar hale geliyoruz. Sadece Kadir Has Üniversitesi değil, umarım diğer üniversiteler de bu alanda daha fazla çalışma alanı ve ortamı yaratabilir.

Etkinliğin bütün konuşmalarının videolarını da buradan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: