Yeni Medya Ezberleri Bozuyor

13 Mayıs 2013 Yeni Medya 0

önyargıOtohaber‘in dijitalleşme sürecinde yeni medyaya dair kazandığım en önemli deneyimlerden biri de bu alanda daha önceden bilinen ön kabullenişlerin her zaman doğru olamayabileceği konusuydu.

Bilenler bilir, otomobil dergilerinde, satışı arttıracak en temel konu dergi kapağında nelerin olduğudur. Kapakta kullanılması makbul marka ve otomobiller ise Ferrari, Mercedes, Porsche, Audi, BMW gibi üst düzey markaların yeni oyuncakları ya da mevcut oyuncakların karşılaştırmalarıdır.

www.otohaber.com.tr yayın hayatına geçtiğinde biz de daha önceki bilgilerimizle yola çıktık. Sitenin ana sayfasında ve manşetlerinde sürekli Ferrari, Porsche gibi süper oyuncakların görselleri/haberleri kullanıyorduk. Sürekli bu otomobillerle ilgili haberleri, videoları ön planda yayınlıyorduk. Belli bir süre geçtikten sonra fark ettik ki, sitemizde en çok tıklanan ya da aranan kelimeler bu otomobiller değildi. Hatta bu otomobillerle ilgili haberler, en önde olmalarına rağmen en az ilgi çeken haberlerdi. O dönemde sitemizde açık ara en fazla tıklanan otomobiller, yollarla yeni buluşmaya hazırlanan Dacia Duster ve Renault Fluence’tı.

Dergide çalışan arkadaşlarımızla yaptığımız analizlerde aldığımız sonuç şu oldu. Otomobil yayıncılığında insanlar dergi alırken, hayal satın almaya çalışıyordu; oysa internette kendine en yakınını arıyor ya da bulmaya çalışıyordu. Yani yaklaşık 20 yaşına gelmiş olan otohaber dergisinde yıllar içinde öğrenilen, dergiye kültür olarak katılan pek çok deneyim, yeni medya çalışmalarında boşa çıkmıştı.

Tabii burada altı çizilmesi gereken en önemli konulardan biri de körü körüne yola devam etmemekti. Eğer bildiğimizi okusaydık muhtemelen istenen/beklenen başarıya ulaşamayacaktık. Yeni medyanın etkilerinde, ölçümleme, ardından analiz ve daha sonrasında analizlerin işaretlerine tepki verebilmek temel konuydu. Bunu yönetebilecek kararları alacak yönetim yapısı ve uygulayabilecek ekip çok önemliydi. Neyse ki bu kalitede bir yönetim ekibimiz vardı ve çok hızlı aksiyon alabildik.

Kısacası küçük şeylere ve daha önceden bildiğiniz doğrulara saplanıp kalmayın, yeni medya ilkeleri henüz çok yeni ve kuralları/davranışları/ilişki biçimlerinde daha keşfedilecek çok şey var. Geleceği büyük düşünmek ve yeniliklere açık olmak yeni medya dünyasında kalıcı olabilmenin en önemli anahtarlarından biri.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: