Özel Üniversitelerin Mobil Uygulamaları

14 Temmuz 2014 Yeni Medya 0

üniversite-mobil-web-sitesiAilelerin ve gençlerin belki de en stresli dönemleri olan üniversite tercih sürecinden geçiyoruz. Yine her zamanki gibi onlarca özel üniversite (bazılarının adını hiç duymamıştım) akıl almaz bir reklam kampanyası/bombardımanı içine girdi.

Reklam kampanyaları yapmak tabii ki doğal ama eğitimi ürünleştirip, meseleyi deterjan satmak gibi bakarsanız problemler yaşıyorsunuz. İzlediğim hiçbir reklam, bir öğrenciye o okulda okumanın/mezun olmanın ne büyük bir entellektüel derinlik kazandıracağı ya da ne büyük bir şeref taşıtacağı konusunda fikir vermiyor. Zaten böyle bir fikri 30 saniyelik reklamla ya da 5 cümlelik afiş/broşürle veremezsiniz. Çünkü böyle bir izlenim reklamla verilmez, sürekli iletişimle ve kaliteli eğitimle verilir.

Reklamcı ve üniversite yöneticisi olmadığım için bu bahsi uzatmayayım ama üniversite öğrenci adayları ve ailelerine “müşteri” gözüyle bakılması çok rahatsız edici.

Eğitimin ticarileştirilmesi ayrı bir bahsin konusu ama hadi ticarileştirildi diyelim. Tacirin malını satabilmek ve kendini anlatabilmek için en çok ihtiyaç duyabileceği dijital iletişim konusunda gözlerden kaçan bir konudan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi özel üniversitelerin hedef “müşteri”lerinin neredeyse tamamı 17-18 yaşında. Hepimiz çok çok iyi biliyoruz ki bu kitlenin internetle olan bağı mükemmel düzeyde ve neredeyse tamamı internete yaygın olarak mobil cihazlarla ulaşıyor. Peki hiç merak ettiniz mi “müşteri” “avlamak” pardon edinmek için milyonlar döken bu üniversitelerin kaç tanesinin mobil uygulaması ya da mobil internet sitesi var?

Üşenmedim aklıma gelen en popüler okullardan başlayarak neredeyse hepsini araştırdım. Burada isim vermek istemiyorum ama şunu söyleyeyim yarıdan fazlasında mobile yönelik bir servis yok. Responsive web tasarım anlayışı ya da mobil web sitesi yapmak bu kadar kolaylaşmışken, “müşterilerin” neredeyse tamamı mobil cihazlardan internete bağlanırken, dünya paraları iletişime harcarken, bu alanı ıskalamış olmak akıl alır gibi değil!

Öğrenci sizin yaptığınız iletişimi araştırmayacak mı?

Google Trends’te aklıma gelen 3 özel üniversitemizi arattırdım. Tahmin edeceğiniz üzere “tepe” yapan dönem tercih ve ek yerleştirme dönemleri. Yani gerek o süreç, gerekse iletişim sayesinde ilgili insanlar istenen dönemde bir şekilde bu üniversiteleri Google‘da arıyorlar. Aramaları kadar da doğal bir durum yok. Kaderlerini etkileyecek bir seçimle ilgili en ince ayrıntısına kadar araştıracaklar tabii. Arayanların mobil veri kullanımı yoğun olduğuna göre, buna hazırlık yapmamış olmak gerçekten hayal kırıklığı. Yeni medyanın kurallarını ve hedef kitleyi anlayamayan ama pazarlama yapmaya çalışan üniversitelerimiz için üzülmekten başka bir çaremiz yok…

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: