Türkiye’de Sosyal Medya ve Siyaset

29 Aralık 2013 Sosyal Medya, Yeni Medya 0

sosyal medya ve siyasetTürkiye, son zamanlarda Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların bu denli yüksek seviyede popüler olmasını, daha önemlisi sosyal medyada bu kadar fazla siyaset konuşulmasının sebebini tartışıyor. Tanıdığımız neredeyse herkes, her kesimden olanlar bildiği bilmediği her konuda sosyal medya üzerinden siyaset yapıyor, kendi kamplarını kuruyor. Pek çok insan bu konuda kafa yorarken, ben bu duruma hiç şaşırmayanlardanım. Daha önce de yazmıştım, yeni medya sistemi, bu düzeni değiştirecek! Ancak değişime yol açan faktörleri kendi gözümden kısaca anlatmak istiyorum.

12 Eylül‘e referans vermek kolaycılık gibi geliyor ancak 12 Eylül’ün bizden aldığı en önemli şey, örgütlülüğümüzdü. Toplumsal örgütlenmenin en önemli noktalarından, sendikalar, dernekler ve siyasi partilerin tabi olduğu tüm kanunlar devleti merkeze alan biçimde yeniden yazıldı. İnsanların kendilerini kollektif olarak ifade etmeyi başarabildiği bu yapıların içi boşalması insanları yalnızlaştırdı. İnsanlar kendilerini ifade etmekten korkar oldu ve önlerine gelen her şeyi kabul eder hale getirildi. En önemlisi siyasi katılımcılık, öğrenci, memur, işçinin elinden alınarak sadece tüccar ve emeklinin eline bırakıldı. Kısacası siyaset asıl hayatın içinden olanları sindirerek, ihtiyacı olan dinamik kitleleri kaybederek boşluk üreten bir saçmalığa dönüştü.

Böyle gelmiş böyle gider, sen kendini kurtar başkası sana mı kaldı, sen mi kurtaracaksın bu ülkeyi, köşeyi dönmek, aman halimize şükredelim, vurgunculuk, hayali ihracatçılık, bankerlik gibi kelime ya da cümleler dönemin popüler sözcükleri arasında yer aldı! Toplumu hızla ezen, aşağılayan, yok sayan sistem aynı zamanda terör diye bir bela da üreterek insanları özgürlüklerinden vazgeçirmeye de dayanak sayıldı!

Süreç öyle ya da böyle bir yerlerde kaynıyordu ki Gezi Olayları, durumu patlama noktasına geldiğini ispatladı. Sosyal medyada bu denli insanların içini dökmesi, durmaksızın siyaset yapması, içi boş şovenizme kolaylıkla kayabilmesi de yukarıda anlattığım süreçle ilgili.

İnsanlar Türkiye’de yaklaşık 35 yıldır kendilerini ifade etmekten uzak. Sendikal hakları olmayan işçiler, ekmeğine şükret haliyle sindiriliyor ve dertlerini çözemiyor. Sosyal hayata katılamayan kadınlar, erkek egemen toplumumuzda kendilerini birey olarak göremiyor ve kendini baskı altında hissediyor. Siyasi parti mensupları yapının çarpıklığından ister ilçe örgütlerinde olsun, ister mecliste en ufak farklı ses ya da itirazda bulunamaz hale geldi. Nihayet işsizliğin resmi rakamlara göre %20 seviyesine ulaştığı gençler, çaresizliğin içinde debelenip duruyor.

Kendini ifade etmenin katılımcılığın neredeyse sıfır olduğu ya da biat etmekten ibaret hale geldiği bir yapının içinde sosyal medya bir tür “kusma, boşalma ya da yalnız olmadığını düşünme” halini insanlara vermeyi başarıyor. Sesini duyuramayan kitleler onaylandıklarını ya da önemsiz fikirlere sahip olmadıklarını sosyal medya üzerinden siyaset yaparak görebiliyor. Kimse yanlış anlamasın bu ruh hali sadece muhalif seslerde yok! Kendini ifade etme isteği net biçimde iktidar yanlılarında da görülüyor ki onlar da çok aktif biçimde sosyal medyayı kullanıyor.

Durum böyleyken özellikle gençlerimizin sosyal medya vasıtasıyla bu denli politize olması normal. Sosyal medya bastırılmış kitleler için ciddi bir ilaç olarak karşımızda. Üstelik sosyal medyanın vasıtasıyla oluşan bilgilenme kaynakları hiçbir şeyin gizli kalamayacağı yeni medya düzenini de bize getiriyor.

Bu denli popülerleşen sosyal medyada siyaset işi bizi şaşırtır gibi olsa da görünen o ki, kitleler orta vadede bu düzeni değiştirecek formülleri de bir şekilde yine yeni medya araçları üzerinden örgütlenmeyi öğrenerek, yaratmayı başaracak.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: