Sosyal Medya İçerik Pazarlaması Sürecine Nasıl Dahil Edilir?

Sosyal Medya İçerik Pazarlaması Sürecine Nasıl Dahil Edilir?

sosyal-medya-icerik-pazarlamasıSosyal medya ve içerik pazarlaması birbiri yerine kullanılabilen terimler olarak düşünülse de aslında birbirlerinden oldukça farklıdırlar ki bunu daha önce detaylıca açıklamıştım. Birbirleriyle örtüşen noktaları da vardır. Aralarındaki ilişki en basit yoldan şu şekilde açıklanabilir; sosyal medyanın yürütülmesi için içerik gereklidir, aynı zamanda sosyal medya da içerik pazarlaması sürecinin iki kısmında olmazsa olmazdır:

  • Nelere önem verdiklerini anlamak için hedef kitlenizi dinlemek. Böylece onların ilgisini çekici içerik yaratabilirsiniz.
  • İçeriği dağıtmak 

Kısacası, biri olmadan diğeri de olmaz. Ancak başarılı sosyal medya pazarlaması sağlam içerik pazarlaması süreçleri ile başlar. Her şirket sosyal medyayı dinlemek için kullanabilir. Ancak sosyal medyadaki varlığınızı aktif hale getirmeden önce bazı şeylerin yerine oturmasına ihtiyacınız var. 

  1. Bir içerik merkezi: Blogunuz ya da websiteniz sosyal medya stratejinizin olduğu kadar içerik pazarlaması stratejinizin de anahtar bileşeni olmalı. Çünkü sizin sahip olduğunuz bir medya platformunda takipçilerinizle daha derin ilişkiler kurabilirsiniz. 
  2. Sürekli varlığı sürdürmek için yeterli kaynak: Bir sosyal medya platformunda güncel olmayan bir varlığa sahip olmak o platformda hiç var olmamaktan çok daha kötüdür. Bir platforma katılmadan önce oradaki içeriğinizi güncel tutmanızı sağlayacak kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.
  3. Bir içerik planı: Neden bir platform yoluyla iletişim kurduğunuzu ve orada neler teslim edeceğinizi anlamalısınız. Planla ilgili daha fazla anahtar unsurları aşağıda bulabilirsiniz:

İpucu: Eğer içerik pazarlaması ile sosyal medyayı bir doğrultuda yürütmede yeniyseniz, en iyisi küçükten başlamaktır. Twitter, LinkedIn, Facebook, ve YouTube gibi en popüler sosyal platformları düşünün ve hedef kitlenizin büyük bölümünün hangisinde yer aldığına bakın.

İçerik Pazarlaması Planı İçin Sosyal Medyanın Anahtar Unsurları

En iyi sonuçları elde etmek için içeriğinizi dağıtmada kullanmayı planladığınız her bir kanal için kanala özel bir plana ihtiyacınız var. Her bir kanalda içerik paylaşabiliyorsunuz demek paylaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Temel bir sosyal medya planı hazırlamak için, her bir kanal için aşağıdaki soruları düşünün:

1- Bu kanalın hedefi ne?

İçerik yayınlamayı planladığınız her platformu kullanmak için bir nedeniniz olmalı. “Takipçi kazanmak” yeterli bir neden değil, ancak “marka farkındalığı uyandırmak ve insan trafiğini kendi sitenize yönlendirmek için Facebook üzerinde takipçi kazanmak” iyi bir neden olabilir. Buradaki önemli nokta kanalın, kanalda yer alan içeriği görüntüleyenleri bir sonraki adıma taşıyarak satın alıcılara dönüştürmesi için bir yol olarak hizmet etmesidir – örneğin; Facebook takipçilerinden web sitenizi görüntüleyenlere, e-posta abonelerine, etkinlik katılımcılarına ya da hedefiniz her neyse ona dönüştürmesi gibi.

2- İstenen Davranış Ne?

Bir kişinin her bir kanalda ne yapmasını istediğinize karar verin. Paylaşmak? Yorum yazmak? Web sitenizi ziyaret etmek? Bir şeye üye olmak?

3- Hedef Kitlenin Bu Kanalda Almak İstediği Belirli İçerik Türü Ne?

Her kanalda dağıttığınız içeriği duruma uyarlayın. Her bir kanal için hangi mesajların uygun olduğunu düşünün ve belirli hedef kitleyle yankılanacağını düşündüğünüz mesajlar oluşturun. Bu kanaldaki insanların ne tür bilgiye ihtiyaç duyduğunu ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi düşünün. Öncelikli olarak yazılar, videolar ya da görüntüler mi yayınlayacaksınız?

5- Bu Kanal İçin Uygun Ton Ne?

Her bir kanal için konuları ve formatları düşünürken, kanal için genel tonun nasıl olması gerektiğine karar vermek oldukça önemli. Arkadaşça? Eğlenceli? Konuşma havasında? Resmi?

6- İdeal Paylaşım Sıklığı Ne?

Her bir kanalda hangi sıklıkla yayınlamak istediğinizi anlamak akıllıca bir fikir. Günlük/haftalık kaç tane yazı yayınlamak istiyorsunuz? Günün hangi saati en uygun? Örneğin; tweetler gönderip cevap vermenize, Facebook durumunuzu güncellemenize ya da SlideShare’de yayınlamanıza bağlı olarak farklı ahenklere sahip olacaksınız. İdeal görülen Facebook’ta günde bir ya da iki kez yazı yazmak Twitter’ı tüm gün takip etmek, LinkedIn’e her gün zaman ayırmak. Ancak her şirket farklıdır, bu nedenle siz ve müşterileriniz için en iyi çalışması muhtemel programa karar vermek için zaman harcamak isteyebilirsiniz.

İpucu: Hedeflerinizin sosyal medya içeriği için yaptığınız kararları dikte etmesine izin verin. Örneğin; eğer içerik pazarlaması planınız için hedefiniz e-posta abonelerinin sayısını arttırmaksa her blog yazınızı Facebook ve Twitter’da yayınlamak mantıklı olur mu? Eğer düzenli olarak ziyaret ettikleri sosyal kanallardan aynı bilgiyi edinebiliyorlarsa niçin sizin e-posta pazarlama programınıza katılmak istesinler ki? Sosyal ağlarda paylaştığınız içeriği hem kanal hedeflerinize hem de iş hedeflerinize uygun olması için nasıl biçimlendirirsiniz?

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: