Mobil Teknolojilere Haksızlık [İNFOGRAFİK]

30 Eylül 2013 Infografik, Yeni Medya 0

mobil teknolojilerİlk iPhone 29 Haziran 2007’de gün yüzüne çıkmış. O günden bugüne kadar 6 kez yenilenmiş. Bu yenilenme süreleri ortalama 1 yıl aralıklarla olmuş. Apple‘ın ünlü mobil işletim sistemi iOS Ocak 2007’de tanıtılmış ve geçen 6 yılda 7. versiyonuyla tanışmışız. İlk iPad 27 Ocak 2010’da tanıtılmış ve şu anda raflarda 4. nesli bulunuyor.

Apple’ın mobil dünyadaki en büyük rakibi Google-Samsung cephesinde de durum pek farklı değil. 2007 yılında tanıtılan Google’ın işletim sistemi Android bugüne kadar 14 kez yenilenmiş. Android işletim sistemini kullanan en büyük üretici Samsung ise ilk Android‘li telefonunu 27 Nisan 2009’da tanıtmış. O günden bugüne onlarca Android işletim sistemli Samsung telefonla tanıştık. Şirketin amiral gemisi olan ve şu anda dördüncü nesli raflarda olan Galaxy S Serisi‘nin ilk nesli 2010 yılının ilk yarısında tanıtılmıştı.

Biz herşeyi bilen ve asla doymayan insanlık Apple/iOS ve Android/Samsung öncesinde mobil iletişimde şu anda yaşam destek ünitesine bağlı bulunan Nokia ve Blackberry üretimlerini kullanıyorduk. Karmaşık ve kapalı devre işletim sistemine sahip Blackberry ve bilgisayarı telefonlaştırmak yerine, telefon mantığının içine bilgisayar geçirmeye çalışan Nokia bize yeni teknolojileri sunmakta acizdi. İki marka da bugüne dek geriden gelen rakiplerine asla cevap verebilecek cihaz ve işletim sistemi sunamadı. Muhtemelen birkaç yıl içinde iki markayı da marka çöplüğünde göreceğiz.

Bütün bunları neden yazdım? Çünkü iOS7 ve iPhone 5S tanıtımı sonrasında yazılıp çizilen hayal kırıklığı bahislerine, hayretimi dile getirmek istedim. Kabul etmek gerekir ki şu anda mobil teknoloji pazarını domine eden iki marka da bizi öylesine şımarttı ki beklentileri olağan üstü boyuta getirdi. Son 6 yılda iki oyuncunun da gösterdiği gelişim muazzam ki dünyanın hiç bir endüstrisi bu hızla kendini yenileyip geliştiremiyor. Örneğin otomotiv endüstrisinde bir otomobil 4-6 yıl aralığında yenileniyor. Dünyanın en büyük ve en verimli markası Toyota, Avrupa ürün gamına son 10 yılda tamamen yeni yalnızca 4 yeni model ekleyebildi. Motor, şanzıman ve şasi tarafında da durum çok farklı değil.

Elbette otomotiv ve teknoloji birbirinden çok farklı sahalar. Elmayla armutu karşılaştırır gibiyim farkındayım. Ancak anlatmaya çalıştığım şey şu. Binlerce lira verip aldığımız ve hayatımızı emanet ettiğimiz dünyanın en önemli ve sonsuz imkana sahip otomotiv endüstrisinin dahi başaramadığı yenilenme ve gelişimi son yıllarda mobil teknoloji üreticileri başarıyor. Apple ve Android‘den beklenti büyük ve herkes daha fazlasını istiyor, buna saygı da duyuyorum. Ancak hayal kırıklığının da biraz haksız olduğunu düşünüyorum.

Sorumuz şu: Henüz 6 yıldır sahip olduğumuz bu teknoloji nimetlerini insanlık ne kadar içselleştirebildi hiç düşündük mü? Cep telefonu bayilerinin bir çoğunun camlarında “iPhone’a yazılım yüklenir” gibi ilancıklar görüyorum. Türkiye boyutunda olmasa da dünyanın bir çok noktasında da durumun farklı olmadığını düşünüyorum.

İşin bir de şu boyutu var. Eminim Apple şu anda sahip olduğu teknik imkanlarla hepimizi şok edecek bir ürünü daha karşımıza çıkartabilir. Ancak Apple‘ın sahip olduğu teknoloji ve imkana dünyada kaç uygulama geliştirici sahip? Mevcut teknolojilerde dahi kaç mobil uygulama bizi gerçek anlamda tatmin edebiliyor? Telefonumuzun kaç özelliğini biliyor ve düzenli kullanabiliyoruz? İndirdiğimiz kaç mobil uygulamayı düzenli kullanıyoruz? Kısacası mobil dünyanın bize getirdiği yeni medya imkanlarından ne kadar yararlanabiliyoruz? Apple ve Google‘ın ciddi bir mobil ekosistemi mevcut ve daha yeni yeni bu şirketlerin, mobil geleceğin ruhunu kavrayabilmiş ekosistem olağanüstü teknolojik yeniliklere nasıl sağlayabileceği başka bir konu.

Şurası kesin Apple iPhone 5S ile çok daha iyi donanım özelliklerini bizimle buluşturabilirdi ve buluşturmalıydı da… Ancak Apple ve Google‘ın ticari bir işletme olduğunu ve her ticari işletme gibi temel amaçlarının “kar” etmek olduğunu unutmayalım (kapitalizm övgüsü yapmıyorum, sadece düzen bu ve oyunun kuralları bunu gerektiriyor demeye çalışıyorum). Bu şirketler Kızılay değil, doğal olarak yaptıkları teknoloji yatırımlarından maksimum karı elde etmek için yeni teknolojileri doğal olarak kendi çıkarları doğrultusunda sunuyorlar.

Dünya üzerinde ve özellikle Türkiye’de dijital pazarlama kavramını henüz oturtamayan, SEO, içerik pazarlaması, reklam optimizasyonu gibi konuları pazarlamacıların büyük çoğunluğu, bilmez ve içselleştirememişken Apple ve Google aklın sınırlarını zorlayan teknolojileri bizi bugün buluştursa pazarlamacılar bu duruma nasıl uyum sağlayacak? Üstelik mobil reklam ve diğer gelir modelleri henüz emekleme aşamasındayken…

Sonuçta Apple ve Google sahip oldukları teknoloji ve imkanlarla eminim bugün dahi fütüristik ürünlerle bizi buluşturabilir. Ancak bu ürünler ne kadar çağdaş, içselleşmiş ve fonksiyonel olur onu kestirmek zor. Herkesin önünde ve anlamadığı bir teknolojiyi nasıl kullandırıp, satabileceksiniz meselesine yanıt vermeden Apple ve Google‘a yüklenmek ne kadar doğru? Üstelik dünyada hiç bir endüstri kendini bu hızda geliştirememişken!

İki şirketin hayatımıza yaptığı katkıyı anlamamız için 1985’ten bugüne akıllı telefonların neleri başardığını ve ne maliyetlerden bizi kurtardığını anlatan harika bir ne anlatmak istediğimi daha iyi özetleyecektir.WebpageFX Smartphone Cost

 

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: