Kusursuz Linkedin Profili Nasıl Yaratılır? [İNFOGRAFİK]

26 Temmuz 2016 Infografik, Sosyal Medya 0

linkedin-kusursuz-profil-nasıl-yaratılırLinkedin profillerimiz biz beyaz yakalılar için artık neredeyse kişisel markamız haline geldi. Hakkımızda fikir sahibi olup, iş ilişkisi kurmak ya da işe alım yapmak isteyenler için, kusursuz bir kaynak. Sonuçta eğitimimizden, iletişim halinde olduğumuz konulara kadar sayısız profesyonel bilgimiz Linkedin‘de yer alıyor. Kısacası bireysel markamızın içerik pazarlamasında vücut bulduğu sosyal medya platformumuz Linkedin. Peki bu kusursuz bireysel pazarlama alanını fırsata ne kadar çevirebiliyoruz?

Bireysel profillerimiz bir yana çalışanlar da şirketler hakkında detaylı bilgileri, çalışanlarını, iş ilanlarını, Linkedin üzerinden yaygın şekilde araştırıyor. İşimiz için en iyi çalışanı bulmak istediğimiz kesin, peki onların bizi araştırdığında bizi bulmak istedikleri kadar hazır mıyız? Onlara en çok iş aradıkları alan olan Linkedin‘de kendimiz hakkında ne kadar bilgi verebiliyoruz, yardımcı olabiliyoruz?

Şirketlerin Linkedin profilleri ayrı bir konu. Profesyoneller için Linkedin konusuna geri dönelim. İş yaşamının en çok kullanılan sosyal ağı Linkedin profilinizin nasıl daha kusursuz olabileceği üzerine harika bir infografik inceledim ve sizinle paylaşmak istedim. Daha optimize, daha çok istenen, daha çok aranan, daha çok beğenilen ve daha kusursuz bir Linkedin profiline sahip olmak için yapmanız gereken ve yapmamanız gerekenleri aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz.

İnfografiği kısaca özetlemek gerekirse,

  1. bölümde kişisel açıklamaların nasıl olması gerektiği, kendinize unvan verirken nelere dikkat etmeniz gerektiği, eğitim, projeler gibi konularda neler yazılması gerektiği gibi detaylıca izah edilmiş.
  2. bölümde ise Linkedin profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı gibi fotoğrafların hangi boyutlarda olması gerektiği anlatılmış.
  3. bölümde Linkedin‘in önerilerinde nasıl daha öne çıkabileceğinizin püf noktaları detaylı şekilde belirtilmiş.
  4. bölüm ise bence en etkileyici bölüm. Açıkçası benim de yeni öğrendiğim Linkedin‘in gizli kalmış ya da pek farkedilmemiş harika özellikleri sizi karşılıyor.
  5. bölümde ise benim de çok faydasını gördüğüm Linkedin’in SEO’ya katkılarının nasıl olabileceği anlatılıyor.
  6. bölümde Linkedin‘i daha verimli ve yararlı kullanmak için günlük basit tüyoların üzerinde durulmuş.
  7. bölüm olan son bölümde ise Linkedin profilinizin güvenliği ve gizliliği üzerine ayarların nasıl yapılması gerektiği anlatılmış.

Açıkçası Linkedinle ilgili onlarca infografik gördüm ancak bu kadar detaylı ve bu kadar çok şey öğrendiğim infografik azdır. Umarım sizin de profesyonel yaşamınıza katkı sağlar.

kusursuz-linkedin-profili

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: