Sercan Çalbak

İçerik pazarlaması danışmanı
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Kariyer ve Danışmanlık

İstanbul’da doğdum ancak babamın öğretmen olması sebebiyle küçük yaşta Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine yerleştik ve liseyi bitirene dek Kırklareli’nde yaşadım. 1999 yılında mezun olduğum Kırklareli Anadolu Lisesi sonrasında, bana büyük entellektüel birikim kazandıran, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne girsem de, hukuk alanında çalışmak pek ilgimi çekmedi.

Üniversite eğitimimin ilk yıllarında medya ve iletişim sektörüyle tanıştım. 2000-2007 yılları arasında neredeyse Türkiye’nin bütün medya gruplarında çalışma olanağı buldum. İçerik üretimi ağırlıklı geçen medya serüvenimde auto motor&sport, Radyo5, Cumhuriyet, Kanal 1, Show Radyo, Habertürk, otohaber, Eurosport, Sabah Gazetesi, Lig Radyogibi kurumlarla yolum kesişti.

2007 yılında otohaber ve auto motor&sport dergilerinde editörlük görevim sürerken, Çalık Grubu‘nun ATV-Sabah‘ı satın almasıyla hayatım değişti. Ciddi bir online mecra devrimi yapan grupta, otohaber dergisinin web sitesi otohaber.com.tr ‘nin otomobil portaline dönüştürülmesi (grubun ilk dergi portali projesiydi) sürecini yönettim. Daha sonra grubun pek çok dergisinin dijital dönüşüm operasyonunda yer aldım.

Sabah Grubu’ndaki dijital devrime iki yıl tanıklık ettikten sonra 2010 yılında Türkiye’nin en eski ISP ve portallerinden biri olan turk.net portalinin başına geçme şansı buldum. Teknik ve sistemsel altyapının kurgulanmasından, tasarıma; reklam network ilişkilerinden, içeriğe; bütçeden, PR’a kadar bütün iş geliştirme süreçlerini yönetme fırsatı buldum.

TurkNet‘te geçen yaklaşık 2 yıl sonrasında 2012 yılında lise sıralarından yakın dostlarımla banyomoda.com e-ticaret sitesiyle girişimciliğe de soyunmuş oldum. Daha önce hiç denenmemiş niş bir e-ticaret çalışmasını hayata geçirdikten bir süre sonra şirketteki hisselerimi 2013 yılının nisan ayında yatırımcımıza satarak başarılı bir “exit” yaptım.

Girişimcilik serüveninin ardından gazetecilik deneyimim ve yeni medya dünyasındaki gelişmelerin kesişim kümesi olan içerik pazarlaması konusunda çalışmaya başladım. Modanisa, Emarsys, TCM Bilişim gibi pek çok şirkete içerik pazarlaması konusunda danışmanlık yaptım. Öte yandan Sina Afra‘nın liderliğinde kurulan NasılKolay‘ın içerik üretim operasyonlarını yönettim.

Öğretim Görevlisi & Eğitimler

Kaderimi değiştiren en önemli olaylardan biri de İsmail Hakkı Polat ile tanışmam oldu. İsmail hocanın vasıtasıyla 2013-2014 eğitim yılında Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde “Dijital İçerik Yönetimi” dersini verdim.

Kadir Has Üniversitesi’nde geçen bir yılın ardından eğitim serüvenim 2014-2015 öğretim yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans ve İletişim Fakültesi lisans programlarında, Sosyal Medya Yönetimi, Dijital Pazarlama, İçerik Pazarlaması dersleriyle devam ediyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde süren öğretim görevliliği süreci 2016 yılı itibarı ile Kültür Üniversitesi‘nde devam ediyor. Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans programında İçerik Pazarlaması dersini veriyorum.

Eğitim alanında çalışmalarım sadece Bahçeşehir ve Kültür Üniversiteleri’nde yarı zamanlı olarak devam etmiyor. Aynı zamanda Galatasaray, Beykent, ODTÜ, Üsküdar Üniversitesi gibi pek çok üniversitede içerik pazarlaması üzerine eğitim verdim, konferanslarda konuşmacı olarak katıldım.

Öğrencilerle buluşmak pek keyifli fakat öte yandan profesyonellerin de içerik pazarlaması konusunda eğitim talepleri oldu. AXA, Türk Telekom, Eroğlu Gayrimenkul gibi şirketlerin pazarlama ekiplerine sosyal medya, içerik pazarlaması, dijital pazarlama alanlarında eğitimler verdim ya da halen vermeye devam ediyorum.

Ne Yapıyor?

İçerik pazarlaması, dijital alanda iş geliştirme, dijital dünyada bireylerin ve toplulukların davranışları ve bu davranışların analizi, dijital içerik üretimi, yeni medya, klasik pazarlama metotlarının dijital pazarlamaya evrilmesi gibi konularda kafa yormaya, üniversitede eğitim vermeye devam ediyorum ve bu konularda bir kitap hazırlığı içindeyim.

Bahçeşehir ve Kültür Üniversiteleri’nde içerik pazarlaması konusunda öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ederken, pek çok şirkete içerik pazarlaması, sosyal medya yönetimi gibi konularda özel eğitimler veriyorum.

İçerik pazarlaması, dijital iş yönetimi konularında Eroğlu Holding, Inside Grup, Selçuklu Holding, Sigorta Cini, Gökçe Attorney gibi şirketlere danışmanlık yapmaya devam ediyorum.

İletişim

Soru, görüş, öneri, danışmanlık ve eğitim taleplerinizle ilgili her zaman temas kurabilirsiniz.