İnsanlar İnternette Ne Arıyor?

13 Nisan 2016 Yeni Medya 0

insanlar-internette-ne-ariyorİş hayatımın önemli bir bölümü insanların internetteki davranışlarını analiz etmek ve onlara internette bulmak istediklerini vermeyi öngörmekle geçti. Dijital dünya ya da benim tercih ettiğim adıyla yeni medya henüz emekleme aşamasında. Ben de bu alanda on yıllarca çalışmadım, bilimsel araştırmalar da yap(a)madım. Şunu biliyoruz ki internet aramaları yeni medya dünyasının merkezinde ve görünen o ki hep de merkezinde kalmaya devam edecek. Size bugüne kadarki arama davranışları deneyimlerimi, gözlemlerimle aktarmak istiyorum.

1- İnsan, bilgisayar ya da mobil cihazla genellikle tek başına bağ kuruyor. Yani aslına bakarsanız, bir yandan kendi mahremini de sanal dünyada yaşıyor. Bazen sosyal hayatına itiraf edemediği şeyleri, bazen stalklamak istediklerini, bazen cinsel dürtülerini, bazen satın alabileceği şeyleri, bazen gezmek istediği şehirleri… Ama hep kendisiyle ilgili olanı, yani kendi gerçeğini…

2- Kendi gerçeğini ararken genellikle pragmatist davranmayı tercih ediyor. Kendisine fayda getirmeyen şeyleri aramıyor, ilgilenmiyor. Kimse sırf arama yapmış olmak ya da öğrenmiş olmak için durduk yere herhangi bir sözcük/sözcük öbeğini arattırmıyor. Mesela x konuda hastaysa, o konu üzerine arama yapıyor. Aradığı konuyla ilgili bilgilendirici, tatmin edici içeriği bulmaya çalışıyor. x şehrine gitmeyecekse, kesinlikle o şehirle ilgili otel, gezi araması yapmıyor. Pek siz sevgili okur, siz gitmeyeceğiniz bir şehirle ilgili hiç otel araması yaptınız mı 😉

3- Maddi hayatından uzak konularda arama yapmıyor. Bunun en güzel ispatı araba üzerine yaptığı aramalarda. Dünyanın en çok istenen araçları Ferrari, Porsche gibi süper sporcular. Pek tabii bu markalar erişilmesi en zor markalar. Ancak en çok aranan araba markaları Ford, Toyota, VW gibi dünyanın en çok üretilen ve satılan markaları. Yani istediği değil, erişebileceği markayı arıyor. Elimde bir kanıt yok ama şuna eminim ekonomik refah seviyesiyle, satın almaya yönelik aramaların maddi kapasitesi arasında bir doğru orantı var. Yani geliri görece yüksek insanlar iPhone gibi pahalı telefonların fiyatlarını ararken, geliri düşük gruplarda ise iPhone tipi üst segment telefonların fiyatlarını arama oranları düşüyor.

4- İnsanların önemli bölümü kendi gündemi dışındaki konuyu aramıyor, ilgilenmiyor. Hatta bizim farkında olmadığımız gündemi kendisi internet aramaları üzerinde yaratabiliyor. Hiç izlenmediğini düşündüğümüz dizilerin kahramanları internet ortamında en çok arananlar listesinde yer alabiliyor. Aşağıda Google Trends’e göre Türkiye’de 2015 yılında en çok aranan sözcükler var. Mesela gündemi çok iyi takip ettiğimi ya da en azından haberdar olduğumu sandığım ben TV programlarında yer alan Nursel’in Mutfağı ve Harika Kanatlar diye bir programın adını ilk kez bu sonuçlara bakarken duydum. Hande Erçel ve Seren Şirince’nin kim olduklarına dair en ufak bir fikrim yok. Ama kabul edelim ki insanlar bu sözcüklerle ilgileniyor.

2015-türkiye-google-arama-trendileri

Kısacası yukarıda bahsettiğim üzere, insanı ilgilendirmeyen, gerçekten kendisi olmadığı, kendisine fayda getirmeyen herhangi bir konuda internette var olmuyor. Hatta sürekli sanal kişiliklerin arkasına sığınma eleştirileri duyarız ya, bence insan en gerçek kendisini internet ortamında yaşatıyor.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: