Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

2 Mayıs 2016 İçerik Pazarlaması 1

influencer-marketingin-katkilariInfluencer marketing temel anlamda güvenilir insanların sizi ya da yaptığı işi dijital ortamlarda önermesiyle müşterileriniz ya da potansiyel müşterilerinizin gözünde güvenirliğinizi artırabileceğiniz fikrine dayanıyor. Influencerlar müşterilerinizi satın almaya yönlendirme konusunda size yardım edebilecekleri anlamına geliyor. Biraz karmaşık geldiyse gerçek hayattan örnek vereyim: Vedat Milor! Yıllardır sürekli gittiğim müdavimlerinin dışında pek bilinmeyen kebapçıya gittiği yayının ertesi günü gitmiştim. 4 kattan oluşan restoranda kuyruk vardı! Çünkü Vedat Milor pek adeti olmayan şekilde 5 yıldız vermişti. Yeni açtığınız ya da yemeklerine çok güvendiğiniz var olan restoranınızda Vedat Milor’u davet edip, olumlu onayını alsaydınız, bu onayın desteğiyle müşterileriniz uzunca bir süre artmaya devam ederdi.

Kabul etmek gerekir ki Vedat Milor uç ve benzersiz bir örnekti. Bu örneği yeni medya ortamına çekersek, özellikle sosyal medyada takip edilen, fikirleri ciddiye alınan, kendi sektöründe önemli yer edinmiş insanlara genel anlamda influencer deniyor. Şunu unutmayın iş hayatında birçok influencer, medyadaki ikonik isimler değil özellikle de B2B iş modellerinde. Vedat Milor’a sahip olmamanız, influencer marketing içerik pazarlaması stratejinize entegre ederek harika sonuçlar alamayacağınız anlamına gelmiyor. Gerçekten, sitenizde içerik üretmesi için hedef kitlenizi etkileyen kimselere ulaşmak, kendi sitelerinde sizin hakkınızda yazmaları, hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.

Örnek vermek gerekirse her hafta hedef kitlemizin ilgilendiği satış ve pazarlama gibi konularda influencerlar tarafından yazılmış içerikleri yayınlamanın dijital iletişiminize olumlu katkısı olacaktır. Olumlu katkıları temelde dörde ayırmak mümkün:

 

 • Ücretsiz harika içerikler elde etmek

 

Düzenli olarak kitleleri etkileyen insanlardan sizin için makaleler yazmalarını, video ve kaydetmelerini ya da elektronik kitap ve raporlarımıza katkıda bulunmalarını isteyin. Kesinlikle ücretsiz elde ettiğiniz harika içerikleri paylaşmaktan daha iyi ya da daha kolay olmuyor. Çünkü zaten influencer kendi katkı sağladığı içeriği kendisi de özellikle paylaşıyor.

 

 • Kendi markamızı yaratmak

 

İnfluencerlar sitenizde yazmayı kabul ederek, markanıza onay vermiş oluyorlar. Sektörde yer alan influencerlar itibarınızı onaylarsa, hedef kitleniz de onaylayacaktır.

 

 • Erişimimizi artırmak

 

İçerik sağladığınız influencer kişiler, içerikleri farklı grup ve takipçilerle paylaşıyorlar ve normalde ulaşamayacağımız insanlar bu şekilde sitenizi ziyaret edebiliyor. Yeni ziyaretçilerle sitenize her gün istikrarlı bir trafik alabilirsiniz.

 

 • SEO’ya olunlu katkı

 

Bundan birkaç yıl önce böyle bir çalışmanın SEO’ya neredeyse katkısı sıfır olurdu. Ancak Google yaptığı son güncellemelerle, üst sıralarda yer almanın önemli parçalarından birinin de “sosyal onay” ve “sosyal paylaşım” olduğunu belirtiyor. Özellikle influencer dediğimiz sosyal medyada itibarlı kimseleri google da ölçümlüyor ve bu insanlar tarafından paylaşılan içerikleri daha önemsiyor. Basit örnek vermek gerekirse bu blog yazısını sosyal medyada kişisel kullanım dışında pek kullanmayan 5 kişinin paylaşmasına Google 1 birim etki yaparken, Serdar Kuzuloğlu gibi teknoloji konularında önemli bir influencerın paylaşmasına 5 birim etki yaratıyor.

Emin olun influencer marketingi içerik pazarlaması stratejinize entegre etmenin en iyi yolu içerik pazarlaması çalışmalarınızı artırmaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte aklınızda tutmanız gereken beş nokta:

 1. İşe müşterilerinizi etkileyen kişileri bularak ve bu kişilerden kimleri hedeflemek istediğinize karar vererek başlayın. Satış ekibinizle ve müşterilerinizle konuşmanın yanında online olarak yapabileceğiniz belirli işler var. İlgili anahtar kelimelerin bulunduğu basit bir liste kullanmak aradığınız influencerı tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Twitter ve LinkedIn gibi araçları kullanarak da bu kişileri bulabilirsiniz. Özel olarak blog yazarı arıyorsanız, Google Blog Search ve Technorati değerli kaynaklar olabilir. Ayrıca Buzzsumo, Klout, Followerwonk gibi araçlar da ilgili influencerları bulmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Eğer bir influencer listesi hazırladıysanız, en büyük etkiyi yaratacak olanı baz alarak bir öncelik sıralaması yapın ve birkaçına odaklanın. Daha sonra bu insanlarla nasıl ilişki kuracağınızı çözmek durumundasınız. Bunun en kolay yolu onlarla sosyal medyada etkileşim içine girerek zamanla temas noktaları yaratmaktır. Bir blog yazısının altına yorum yazarak başlayabilirsiniz, daha sonra Twitter’da takip edebilir ve birkaç hafta sonra yayınladıkları içerikleri paylaşabilirsiniz.
 3. Nihayetinde onlara kendinizi ve şirketinizi tanıtan ve onu uzun zamandır takip ettiğinizi belirten kişisel bir e-posta gönderebilirsiniz. Bu onlara kim olduğunuzu, ne istediğinizi ve onlara ne sunduğunuzu anlatabileceğiniz en hızlı yoldur.
 4. Bir influencer ile başarılı bir ilişki kurmanın anahtarı, sizinle çalışmayı onun için olabildiğince kolaylaştırmaktır. Eğer bir influencerdan yeni elektronik kitabınız için önsöz yazmasını isteyecekseniz bir taslak yazıp gönderin ve bunu kişiselleştirerek kendine uygun hale getirmesini isteyin. Genellikle böyle kişilerin gönderdiğiniz taslağı düzenlemek için ayırdıkları 30 dakikadan fazlasını ayıracak kadar vakitleri yoktur.
 5. Son olarak, bir influencerın katkısının bulunduğu bir içeriği yayınladınız, bu kişiye teşekkürlerinizi sunduğunuz ve içeriği takipçileriyle paylaşmasını rica ettiğiniz bir e-posta gönderin. Belki de peşlerini bırakmamalı ve içeriklerinin ilgi gördüğünü onlara iletmeli, yorumları onlarla paylaşmalı ve başka bir fırsat için onlarla görüşme ayarlamalısınız.

Influencer marketing içeriklerinizi dağıtma maliyetinizi ve enerjinizi azaltmanın harika bir yoludur. Influecerlarla doğru ilişkiler kurmak ve onları içerik pazarlaması stratejinize dahil etmek için zaman ayırın.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

1 Yorum Yapılmış

 1. burge

  5 Mayıs 2016
  Cevapla

  Yazınız tam aradığım konuda ip uçları barındırıyor. Çok faydalı oldu.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: