İçerik Pazarlamasının Pazarlama Stratejinize Uyarlanması

İçerik Pazarlamasının Pazarlama Stratejinize Uyarlanması

22 Mayıs 2016 İçerik Pazarlaması 0

İçerik pazarlaması yeni bir kavram olmamasına rağmen, ne olup ne olmadığına dair bir kafa karışıklığı mevcut. İçerik pazarlamasının tanımı yıllar içerisinde gelişim göstermiş olsa da aşağıdaki tanım en açık tanımı olma özelliğine sahip:

İçerik pazarlaması; hedef kitlenin ilgisini çekmek, bu kitleyi elinde tutmak ve son olarak kazançlı müşteri eylemini yürütmek için değerli, ilgili ve sürekli içerik yaratımına ve dağıtımına odaklanan bir stratejik pazarlama yaklaşımıdır.

Bu tanımdan çıkarılması içerik pazarlamasının hedefleri ve varlığıyla ilgili gerekenler:

 • İçerik pazarlaması stratejiktir- bir plana ihtiyaç duyar: İçerik pazarlaması stratejisine sahip olmak etkili içerik pazarlamacılarını daha az etkililerden ayıran özelliklerin başında geliyor. Stratejiniz yoksa neredeyse hiçsiniz.
 • İçerik pazarlaması hem içerik üretimini hem de dağıtımını içerir: İşiniz içerik yaratmakla bitmez. İçerik pazarlamanız için pazarlamasının diğer alanlarına da ihtiyaç duyarsınız.
 • Yarattığınız içerik konuyla ilgili ve değerli olmalıdır: Herhangi bir içerik işe yaramaz. Bilgi veren ustalıkla yaratılmış içeriklere yer vermeyi unutmayın.
 • İçerik sürekli, istikrarlı bir şekilde dağıtılır: İçerik pazarlaması belirli aralıklarla yürütülmelidir. Bunun gerçekleştirilmesi kolay değildir, bir gecede başarılı olunmaz. Hedef kitle bağlılığı ve değeri göz önüne alındığında elde ettiğiniz sonuçlar beklemediğiniz düzeyde iyi olabilir.
 • İçeriğiniz hedef kitlenin ilgisini çekmeli, bu kitleyi elinde tutmalı ve kazançlı müşteri eylemini yürütmelidir: Diğer bir deyişle sadece içeriğe sahip olmak için içerik üretmeyin. İçeriğiniz iş hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olmalıdır.
 • Yarattığınız her şey için aklınızda bir hedef kitleniz olmalıdır: Herhangi bir kişinin ya da herkesin ürünleriniz ve servislerinizden yararlanabileceğini düşünseniz de içeriğinizin belirli bir hedef kitleye odaklanması her zaman daha iyidir.
 • İçerik Pazarlaması Pazarlamadır

İçerik pazarlamasının şirketinizin diğer pazarlama yöntemlerine nasıl uyum sağlayacağını anlamanıza yardımcı olmak için öncelikle içerik pazarlamasının tanımına bakalım. İçerik pazarlamasının ne olduğunu bildiğimize göre, onun pazarlama stratejimize nasıl uyarlanacağını bilmemiz de önemlidir. İçerik pazarlaması, pazarlama hedefiniz için tek başına ayakta duran bir teknik değildir. Tam aksine, ilkeleri diğer pazarlama çabalarını güçlendireceği için genel pazarlama stratejisiyle bütünleştirilmesi gerekir.

Peki nasıl?

İçerik pazarlamasının şirketiniz içerisinde sahip olduğu fonksiyonları, diğer standart pazarlama tekniklerine nasıl uyum sağladığını gösteren özellikleri:

 • İçerik pazarlamasını diğer pazarlama yöntemlerini yürüten bir teknik olarak kullanın.
 1. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): SEO için içeriğinizi optimize etmek önemli olsa da bu asıl odağınız olmamalı. Hedef kitlenizin istekleri ışığında onlar için ilgi çekici içerikler yazın.
 2. Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya diğerlerinin ürettiklerini paylaşmak üzerine kuruluyken (Andrew Davis’in 4+1+1 yaklaşımı) aynı zamanda iş hedeflerini de destekler nitelikte olmalıdır. Başarılı şirketler daha derin bir ilişki kurmak için sosyal medya takipçilerini yönlendirebilecekleri bloglar, web siteleri gibi içerik merkezleri geliştirirler. İşte bu nedenle içeriğinizi sosyal medya gibi bir nevi kiralık bir alan üzerine inşa etmekten kaçınmak istersiniz.
 • Başarınızı arttırmak için içerik pazarlamasını diğer tamamlayıcı, örtüşen disiplinlerle birlikte kullanın.
 1. İçerik stratejisi: İçerik pazarlaması bir tüketim davranışını içerik yoluyla değiştirip geliştirmeye odaklanırken, içerik stratejisi içeriği bir kazanç stratejisi olarak yönetmeyi içerir. Unutmayın her ikisine de ihtiyacınız var.
 2. PR (Halkla İlişkiler): Neredeyse her alanlarında aynı temel ilkeleri baz aldıkları için PR ve içerik pazarlaması birlikte yürütülmelidir. Bunun için de hedef kitlenizin ne istediğini öğrenip bunun ışığında onlara çeşitli hikayeler sunmalısınız.
 • İçerik pazarlaması birkaç içerik yaratma tekniğinden yararlanmalıdır. 
 1. Marka Hikayeleri: Her markanın ortaya çıkışıyla ilgili büyüleyici hikayeleri vardır. İnsanların şirketle duygusal bir bağ kurmasını sağlamak amacıyla hikayelere büyüleyici anlamlar üretmek çok da zor değil. Bu yolla şirketler markalarına sadık müşteriler elde edebilir.
 2. Marka Gazeteciliği: Marka gazeteciliği bir markanın bakış açısını baz alarak haberler, trendler, araştırmalar, şirketler ve insanlar ile ilgili bilgiler içerir. Geleneksel gazeteciliğe benzeyen bu yaklaşım bir organizasyon, ürün ya da servis hakkında direkt reklam yapmadan ilgi uyandırmak için harika bir yoldur. Türkiye’de çok kullanılmasa da markaların araştırmalarını infografik olarak yayınlaması buna harika bir örnektir.
 3. Markalaştırılmış İçerik: Markalaştırılmış içerik markanın sesi ve özü ile aynı doğrultuda olsa da direkt olarak markanın sunduklarını tartışmaz. Genellikle marka ile uzaktan bir ilişki içerisinde olur.
 4. Inbound Marketing: Inbound ve içerik pazarlaması potansiyel müşterileri satın alıcılara dönüştürmeleri açısında birbiriyle benzerdir. Ancak içerik pazarlaması müşteri sadakati açısından bir adım daha öndedir (retention and upselling). Ayrıca müşterileri markanın yaygınlaştırılmasını sağlayan evanjelistler haline getirmesi açısında da oldukça önemlidir.
 • İçerik pazarlamasının püf noktalarını ücretli yaklaşımlardan en iyi sonuçları elde etmek için kullanın.
 1. Sponsorlu İçerik: Bir marka bir yayıncıya bir web sitesi ya da sosyal ağlardaki kullanıcı deneyimi ile elde edilmiş içerik ile ilişkilendirilmiş ismi ya da mesajı için ödeme yapmayı tercih edebilir. Bu sayede o yayının takipçisi olan kitleye de ulaşmış olursunuz. Türkiye’de bunun en güzel örneklerini teknoloji markalarının, teknoloji bloglarında kendi ürünlerini istedikleri şekilde sponsorlu, ürün tanıtımı yaptırmaları örneklenebilir.
 2. İçeriklerin reklam yoluyla dağıtımı: Facebook, Twitter, Google ya da pek çok ağın reklamları yoluyla yarattığınız içeriği hedef kitlelerle buluşturabilirsiniz. Hedef kitlelerinize ulaşan içeriğiniz sayesinde sizi hiç tanımayan insanlara da içerik yardımıyla pazarlama yapmış olursunuz.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: