İçerik Pazarlamasının Hedefleri

içerik pazarlamasının hedefleriKurumunuz için içerik pazarlaması çalışması yaparken, yola “aşağıdaki hedeflerden hangileri sizin içerik pazarlaması stratejinizle örtüşüyor” sorusunun yanıtını vererek çıkmanız gerekiyor. Inbound marketing stratejisine sahip olup daha çok satış yapmaya ve dijital pazarlama stratejinizi geliştirmeye çalışıyor olabilirsiniz ya da farkındalığı arttıran bir dijital pazarlama programı yaratmaya. Web sitenize daha çok müşteri çekmeye ve arama motorlarındaki yerinizi daha yukarılara çıkarmaya çalışıyor olabilirsiniz. Belki de müşteri sadakatini arttırmaya çalışıyorsunuzdur. Asıl üzerine düşünmeniz gereken soru şu:

İçerik pazarlaması ile neyi başarmak istiyorsunuz?

1- Marka farkındalığı yaratma ya da güçlendirme

Türkiye’de tam olarak olmasa da dünyanın bir çok noktasında içerik pazarlaması çalışması yapılmasının genel hedefine bakıldığında ilk akla gelen budur. Ürününüze ya da servisinize olan farkındalığı arttırmak için reklamdan daha etkili bir yol arıyor olabilirsiniz. İçerik pazarlaması uzun soluklu bir strateji. Gerçekçi olması ve markanızla bir bağ kurulmasını sağlayan mükemmel bir yol olması nedeniyle içerik pazarlaması harika bir araçtır. Bu noktada şunun da altını çizmek gerekir ki içerik pazarlaması ile inbound marketing birbiriyle örtüşmektedir.

2- Müşteri Dönüşümü

Dijital pazarlamacılar olarak şirketin satışlar için kanıt sunmaya çalışmamızdan dolayı genellikle bu alanda fazla miktarda içeriğe sahibiz. Potansiyel müşterilerinize bir problemi nasıl çözdüğünüzü göstermek için gönderdiğiniz örnek olay incelemeleri ya da müşteri sayfanızdaki müşteri görüşleri kısımları bu içeriklerden bazılarıdır. Bu, potansiyel müşterilerinize neden sizin çözümünüzün daha iyi olduğunu ve onların ihtiyaçlarını karşıladığını göstermek için yarattığınız içeriktir. İçerik pazarlaması için bu tür çalışmalar yapmanız halinde müşteri dönüşüm oranlarınızda gözle görülür artışlar kaydedebilirsiniz.

3- Müşteri Hizmeti

Bu yol, içerik pazarlamasının potansiyel müşterileri ürününüze ya da servisinize abone olmaya yönlendiren yönüdür. Satış yapıldıktan sonra müşterilerinizin kararlarını pekiştirmek için içeriği ne derecede iyi kullanıyorsunuz? Bu, web sitenizde yer alan kullanıcı kılavuzu ve sıkça sorulan sorular kısımlarının daha ötesine geçiyor. Müşterileriniz ürünleriniz ve servislerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabilir? Ürününüzün ya da servisinizin diğer problemlere çözümler sunmasını sağlayan başarılı ve yenilikçi yollar nelerdir? Bu soruların yanıtlarını derli toplu ve anlaşılır içeriklerle sunduğunuz takdirde müşterileriniz sizi daha iyi anlayacaklardır. Zaten şirket web sitelerinde zaman geçirirken en çok yaptığımız şey bu değil mi?

4- Müşteri Sadakati

Potansiyel müşterileri, müşterileriniz haline getirdiğiniz gibi bu müşterilerin markanıza olan sadakatlerini arttırmak için de bir strateji planlamalısınız. Eğer hedefiniz müşterilerinizi hikayelerinizi paylaşan daimi elçileriniz haline getirmek ise bu stratejiye gereken önemi göstermelisiniz. Müşteri sadakati yaratmak kolay bir yol değil, zaten müşteri genelde sadık değildir. Ancak sadık müşterilere ulaşmanın ve elde tutmanın en kolay yolu onlara sizinle ilgili, sizi sevecekleri, ihtiyaç duydukları bilgi ve materyalleri sunmanız. Müşterileriniz için hazırladığınız gazeteler, e-gazeteler, dergiler ile kullanıcı etkinlikleri bu noktada size yardımcı olabilir. 

5- Müşterileri Diğer Ürünlerinizi Satın Almaya Teşvik Etme

Eğer sunduğunuz içerikle müşterilerinizin bir ürününüzün sürekli satın alan müşteri haline gelmelerini sağlıyorsanız, sunduğunuz diğer ürün ve servislerinizi satın almaya da teşvik edebilirsiniz. Neden potansiyel müşterilerinizi daimi müşterileriniz haline getirdikten sonra onlarla iletişimi kesesiniz ki? Bunun yerine onlarla sürekli iletişim halinde olarak onlara değer verdiğinizi göstermelisiniz. Müşterilerinizi diğer ürünlerinizi satın almaya sunduğunuz içeriklerle teşvik ederek müşteri sadakatini de arttırabilirsiniz.

6-Daimi Marka Elçileri

Kabul etmek gerekir ki ortalama bir Türk şirketinin bu seviyeye ulaşması çok zor, hatta imkansız. Çünkü içerik pazarlaması ve genel anlamda pazarlama stratejileri Türkiye’de genelde çok kısa vadeli ve güncel hedefler üzerine kurgulu. Bunda Türkiye’nin ve doğal olarak şirketlerinin içinde bulunduğu ekonomik faktörler de var. Ancak bu seviyede bir çalışmaya girişmek kısa vadeli olmasa da uzun vadede paha biçilmez bir katkı sağlayacaktır.

Eğer müşteri stratejinizde bu noktaya erişmişseniz bir şeyleri başarmışsınız demektir. İçerik, özellikle de ürünlerinizden memnun olan müşteriler tarafından üretilen içerik, iş hedeflerinize ulaşmada en güçlü yollardan birisidir. İşte bu noktada içerik stratejisinin sizin için getirisi katlanarak artar. Apple başlıca örneklerden bir tanesi. Kendinize Apple’ın içerik pazarlaması stratejisinin ne olduğunu sorun. Ne bir sosyal medya hesabına ne de bir bloga sahipler. Ancak ustalıkla oluşturdukları daimi elçileri onlar için fan siteleri oluşturup yazıyorlar, paylaşıyorlar ve Apple markasının yaygınlaşmasını sağlıyorlar. Ulaşılması gereken hedefiniz bu şekilde markanızın yaygınlaşmasını sağlayamaya çalışan daimi elçiler elde etmek olmalı. 

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: