İçerik Pazarlamasının Dili

İçerik pazarlaması

Otomobil satın almaya karar verdiniz ve otomobil bayisine gittiniz. Karşınıza çıkan size yardım etmeye çalışan müşteri temsilcisine X otomobilini sorduğunuzda aldığınız yanıt bu şekilde mi?

Otomobil 4 kişiliktir. Hatchback kasaya sahip olmasından ötürü geniş bagaj ihtiyacınız rahatlıkla çözümlenmektedir. Bu marka otomobillerin en büyük özelliği çok hızlı olmasıdır. Ayrıca dayanıklılık konusunda çok önemli özellikleri vardır. 8 havayastığı sayesinde güvenliğiniz emin ellerde olmaktadır.

Yoksa şu şekilde mi?

Görmüş olduğunuz bu otomobil, 4 kişilik bir aile için ideal. Sahip olduğu bagaj hacmi, geniş ailelerin ihtiyacını rahatlıkla görebilecek seviyede. Bu otomobilin en önemli özelliklerinden biri konfordan ödün vermeden süratli kullanıma müsait olması. Dayanıklılık konusunda da çok iddialıyız. Dünyanın sayılı dergileri uzun dönem testlerinde otomobilimize tam puan verdi. Güvenlik konusunda da asla endişe etmeyin. Sınıfında yer alan ve dünyanın bilinen bütün teknolojik güvenlik ekipmanları bu otomobilde bulunuyor. Sekiz havayastığı -Allah korusun- kaza halinde sizi ve ailenizin yara alma riskini en aza indirmek için bu otomobile eklendi. Gönlünüz ve içiniz rahat etsin.

Doğal olarak ikinci örnekteki cümlelerin yoğun olarak kullanıldığı bir konuşma geçer. Kimse karşısındaki insana birşeyler satmaya çalışırken, ya da sıradan bir sohbet esnasında, bilimsel verilere dayanır gibi ya da kesinlik içeren ifadeler kurmaz. Üstelik günlük konuşma dilinde, -dır, -maktadır tipinde zaman eklerini neredeyse hiç kullanmayız. Bu tür zaman ekleri, bilimsel, didaktik, öğretici cümlelerin ekleri olabilir. Üstelik böyle zaman ekleri kullanarak, doğallığı ve samimiyeti kaybedip, web sitenizdeki ziyaretçinizle donuk bir iletişim kurmuş olursunuz.

Son dönemde sıklıkla, internette okuduğum haberlerde, makalelerde, içeriklerde sıklıkla bu tür yüklemlerle karşılaşıyorum. Belki -dır, -maktadır tipinde zaman ekleri daha bilgili, daha dolu bir his veriyor olabilir ama içeriklerimizi okuyanların son tahlilde sizin ya da benim gibi bir insan olduğunu, internet sitenize, blogunuza ya da sosyal medya hesabınıza sizden ders almaya gelmediğini ya da robot olmadığını unutmayalım. İnternetin elbette eğitime katkısı ve etkisi çoktur ama bir eğitim web sitesi ya da özel teknik bilgi web sitesi değilsek, metinlerimizin biraz daha samimi ve doğal bir dili olması gerekir. İçerik pazarlaması için çalışmalar yaparken en önemli parçamız olan ürettiğimiz içeriklerde samimiyet ve doğallık içerik pazarlamasının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: