İçerik Pazarlamasının Değeri Nasıl Açıklanır?

12 Haziran 2016 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlamasının-değeriİçerik pazarlaması, pazarlama dünyasında  son dönemin en önemli yıldızlarından biri. Herkes ama herkes içerik pazarlamasının önemli bir şey olduğuna dair bir fikre sahip ama pek çok şirket halen pazarlama çalışmalarını bu alana kaydırmak için emin olamıyor. Aslına bakarsanız bu gayet normal bir durum çünkü içerik pazarlaması yapmak kolay bir iş değil. Kabul edelim ki geleneksel metodlara bir hayli alışmış pazarlama çalışanlarını, bazı açılarda gelenekselden tamamen farklılaşan bir pazarlama metoduna adapte etmek zahmetli. Tabii çok önemli olduğuna dair genel fikirlere sahip olunsa da içerik pazarlamasının kesin sonuçları ve faydaları halen tam olarak idrak edilemiyor.

İçerik pazarlaması zamanlama, bağlantı, cevap ve sonuçla ilgilidir. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ilgi çekici ve yardımcı bilgiler sunarak şirketler müşterileriyle bağlantı kurup ilişkilerini geliştirebilir. İçerik üretimi ve pazarlama iş hayatına daha kişisel bir yaklaşım sunarken uzun süreli tüketici/marka ilişkileri yaratan bir güven ilişkisi kurulmasına yardımcı olur. Ayrıca markalar sektördeki uzmanlıklarını geliştirebilir ve müşterilerin bir konu hakkında aradıkları rehber ve güvenilir bilgiler sunan bir kaynak haline gelebilir. Tek taraflı ve rahatsız edici geleneksel reklamcılık yöntemlerinin aksine, içerik pazarlaması her iki tarafın da söz sahibi olduğu çift taraflı bir iletişim geliştirilmesini sağlar.

Kabul etmek gerekir ki içerik pazarlaması pek çok şirket için yeni bir metod.  Peki içerik pazarlamasının değerini geleneksel pazarlama ve reklamcılık yöntemlerini bilen bir yönetici veya müdüre nasıl açıklarsınız? Bir şirketi içerik pazarlamasının değeri ve önemi konusunda eğitmek ve içerik pazarlamasını önemli hale getirmek için neler yapabilir?

İçerik Pazarlaması Verilerini Kullanın

Geleneksel pazarlama bir puding, içerik pazarlaması ise o puding içerisinde yer alan kanıttır. Diğer bir deyişle, geleneksel pazarlamayı insanlara markamızı sunmak, markamızın temelinde neler olduğunu göstermek için kullanırız. Markamızın etkinliği ile ilgili kanıtları insanlara sunan ise içerik pazarlamasıdır. Bunu videolar, röportajlar, eğitsel webinarlar, örnek olay çalışmaları, blog yazıları ve daha birçok araçla yoluyla gerçekleştirir. İşte bu kanıt onların web sitemizi sürekli ziyaret etmesini sağlar ve markamıza olan sadakatlerini arttırır.

İçerik pazarlaması ilk olarak hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önüne almaktır. Çok daha geleneksel yöneticiler bile bunun iyi bir şey olduğunu hissedebilir ancak asıl kanıt elde edilen verilerdedir. Çünkü aşırı geleneksel pazarlamacı dahi, verilere hayır diyemez 🙂 Onlara bugüne kadar rakiplerin ya da dünyadaki benzerlerinin içerik pazarlaması kampanyalarından elde edilen veriler ile tipik ürün bazlı kampanyanın verilerini gösterin ve geride durun. Bu verilere ulaşmanız çok zor değil, biraz Google’lamak kimseyi yormaz sanırım 😉

İçerik Pazarlaması Daha Az Maliyetli

Pazarlamacılar her şeyden çok müşterilerle aralarında bir bağ kurmak ister. Geleneksel pazarlamanın dezavantajlarından bir tanesi iletişimin tek yönlü olmasıydı: müşteri bağlılığının gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğinin tek göstergesi satışlardı. İçerik pazarlaması ile müşterilerinizle iki yönlü iletişime sahip olabilir ve bağlılığı ölçmek için çok çeşitli araçlar kullanmanız mümkün. Müşterilerinizin markanızla etkileşim içerisinde olduğunu izlemek sosyal medya ve içerik pazarlamasını heyecan verici, eğlenceli ve daha önemlisi sonuç odaklı hale getiriyor. Üstelik içerik pazarlaması çalışmalarınızda eğer istediğiniz sonuçları elde edemediğinizi görürseniz, baskı ve üretim harcamalarına yüksek bir yatırım yapmadan yolunuzu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

İçerik pazarlaması için ürettiğiniz ve web üzerinde dağıttığınız içeriğin geleneksel kampanyalara oranla daha düşük bir maliyetli olması ve raf ömrünün daha uzun olması da maliyeti düşüren unsurlardan biri. Ürettiğiniz her içerik markanızı temsil eden içeriklerinize eklenir ve müşterilerinizin size geri dönüşler yapmasını sağlar. Ürettiğiniz içerik arttıkça online trafik yoğunluğunuzun ve markanıza olan bağlılığın da arttığını görürsünüz.

İçerik Pazarlamasında Başarısızlık İhtimali Çok Zayıf

İçerik pazarlamanın değeri müşterilerinizle şirketiniz arasında kurduğu bağdan gelmektedir. Geleneksel pazarlama potansiyel müşterilerinize bağırırken, içerik pazarlaması onlarla konuşur. İçerik pazarlaması, başarılı olarak yürütülebilmesi için kişiselleştirmeyi, birebir iletişimi ve ortaklaşa çalışmayı gerektirir. Anlamlı iletişim kurma ve ilişkiler geliştirme ile alakalıdır. İçerik pazarlaması şirketinize web sitenizin ziyaretçi sayısının artmasını sağlamasına ek olarak satış oranlarını arttırıp firmanızı kendi alanında lider durumuna getirerek yarar sağlar. İçerik pazarlamasındaki başarısızlık genellikle daha en başında hedef kitlenize gereken dikkati göstermemenizden kaynaklanır.

İçerik Pazarlaması Örnekleri Sunun!

Pazarlama yöneticileri diğer insanlar gibidir, örneklerle öğrenmeyi severler. Onları aşağıdaki basit teste tabi tutmak yardımcı olacaktır.

 1. Tüm pazarlama içeriğinizi baskıları, elektronik çıktıları toplayın ve konferans masası üzerine koyun. Broşürleri, gazeteleri, eklemeyi unutmayın.
 2. Pazarlama yöneticilerinizi bir araya getirin.
 3. Onlara içeriğinizin müşterilerinizle mi yoksa sizinle ve ürünlerinizin ve servislerinizin ne kadar mükemmel olduğuyla mı daha çok ilgili olduğunu sorun.
 4. İnsanların bu bilgileri sosyal medyada paylaşıp paylaşmayacaklarını sorun. Müşterileriniz meslektaşlarıyla sunduğunuz içerik hakkında konuşacaklar mı? İçeriğinizi araştıracaklar mı? İçeriğinizi çok beğenip takipçiniz haline gelecekler mi?

Bu soruların yanıtlarını arayan ve rasyonel yanıtlar verebilen yöneticiler zaten içerik pazarlamasının önemini fark etmiş olacaklardır. İçerik pazarlaması yoluyla bir şirket hitap ettiği topluluklarla aralarında bir güven bağı kurarak kendisini rakiplerinden ayrı tutabilir. Bu yolla bir şirket içerik sunarak müşterileriyle iletişim halinde olmadan çok daha önce satışın bile öncesinde müşterileriyle arasında sıkı bir ilişki kurabilir. İşte bu, içerik pazarlamasının değerini gösteriyor. Geleneksel yöntemlerde yanlış bir şey yok. Birçok durumda hala işe yarıyor. Ancak gün geçtikçe geleneksel yöntemlerin etkinliği azalıyor. Günümüzde sunduğumuz reklamlar o kadar ilginç olmalı ki insanlar sunduklarımızın reklam olduğunu düşünmemeli. İşin büyüsü işte burada.

B2B İçin İçerik Pazarlaması

Geleneksel reklamcılık vermek istediğiniz mesajı direkt olarak hedef kitlenin gözleri önüne serer. Ancak günümüzün B2B müşterileri bu tarz mesajlar tarafından rahatsız edilmekten sıkılıyor. Çünkü B2B müşterileri geleneksel olarak B2C müşterilerine göre daha az duygusal karar verirler. İnternet sayesinde müşteriler istenmeyen reklamları görmezden gelebilirken, ihtiyaç duydukları değerli bilgilere arama yoluyla ulaşabiliyorlar. İçerik pazarlaması ile şirketler insanlar tarafından aranması muhtemel bilgileri potansiyel müşterilerinin ilgileri, rolleri ve içinde bulundukları satın alma süreçlerini göz önüne alıp sunarak insanları web sitelerine çekiyorlar.

B2B marketing için İlk olarak içerik pazarlama daha düşük maliyetle ve şirket bazında daha az riskle yürütülür. İkincisi, içerik pazarlamasında sirkülasyon geleneksel medyada olduğu gibi sınırlı değil internet kadar geniştir. Üçüncüsü içerik pazarlaması itici olmaktan ziyade çekici bir yöntem izler. Yani geleneksel reklamcılığa oranla çok daha fazla insan sizin düşük maliyetli, düşük riskli, etkililiği yüksek mesajlarınıza olumlu yaklaşımlar sergiler.

İçerik pazarlaması var olan geleneksel pazarlama araçlarıyla kullanılabilir. Geleneksel yöntemlere anlam ve boyut kazandırarak potansiyel müşterilerle bağ kurmanızı sağlar. İçerik pazarlaması tüm pazarlama stratejinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerinize sizin ne olduğunuzu anlatır ve sizinle tanışmadan önce müşterilerinizin markanıza aşina olmasına izin verir. Müşterilerinize satış yapmadan, onlar size ihtiyaçları olduklarını bile fark etmeden müşterilerinizle aranızda bir güven ilişkisi kurduğunuzu hayal edin. Bu yolla daha zengin, derin ve tatmin edici bir iş ilişkisi kurabilirsiniz. Şirketinizi bu konuma getirmeye değmez mi?

Kısa Özet

Geleneksel pazarlama ile içerik pazarlaması arasındaki farkları açıklamanın çeşitli yolları var. Sizin yöneticilerinizin hangisine daha çok önem verdiğini düşünün. Geleneksel pazarlama ile karşılaştırıldığında içerik pazarlaması:

 • Sizinle değil, müşteri ile ilgilidir.
 • Müşterileri reklamlara maruz bırakmak yerine ilgili içeriğe çeker.
 • Monolog değil, çift yönlü bir iletişimdir.
 • Daha dinamik ve değişime açıktır.
 • Daha az maliyetlidir.
 • Daha geniş kitlelere ulaşır.
 • Daha az risk içerir.
 • Raf ömrü daha uzundur.
 • Pazarlamanın işe yaradığına dair kanıtlar sunar, daha kolay ölçülür.
 • Satıştan önce ve sonra gerçekleşir.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: