İçerik Pazarlamasında Planlama

14 Eylül 2014 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlaması-planlamaGeleneksel medyada çalışırken, işlerimiz her zaman plan, program üzerine kurguluydu. Ortada sınırları çizilmiş bir yayın söz konusuydu. Siz de o yayını vücuda getiren parçaları oluşturuyordunuz. Yani önce tümdengelim, sonra tümevarım yaparak problemlerini çözüyordunuz. Hazırlanacak içeriklerin planlaması gayet basit ve seri ilerlediğinden asli derdiniz insan kaynağı, kalite, pazarlama vs kalıyordu.

Dergi düzeninden örnek vermek gerekirse, aylık dergide size o ay verilecek sayfa sayısı, reklam adedi, reklamların yerleri belliydi. Diyelim ki 100 sayfalık dergide, 20 sayfa reklam olacaksa kalan 80 sayfanız içerikle dolu olacaktı ve siz bu sayfaları geçilen ayın tamamında hazırlamakla meşguldünüz. Kapak konusu, güncel haberler, kapağın parça haberleri, düşük yoğunluktaki haberler vs. Belli bir kurgu içinde düzenlenir. Güncel kısa haberlerden başlanır, hafif hafif ana konulara yönelinir. Genelde yoğun yazılı konudan sonra biraz daha fotoğraflı konu denk getirilir. Konudan konuya geçerken konular arasında bağ ve tutarlılık aranır. Derginin bittiği günün ertesinde haber toplantısı yapılır, konular bulunur/dağıtılır/planlanır ve şablona konulup, gerekli çalışmalara başlanırdı. Ay ortasında durum değerlendirilirse de ortaya çıkacak dergi daha ayın ilk gününde %90 oranında belli olurdu. Aynı durumda TV’de de, gazetede de geçerlidir. Sadece aylık yerine günlük planlar yapılır, ona göre hareket edilirdi. Bahsettiğim süreçler sadece medya için değil, benzer metodoloji ve süreçler, genelde geleneksel reklam stratejisi için de söz konusudur.

Uzun süre geleneksel medyada çalıştıktan sonra, yeni medyaya geçen biri olarak, yeni medya tarafında yaygın olarak gözlemlediğim problemlerden biri de planlamada yaşanan aksaklıklar. Ne kadar yeni medya ya da dijital içerik pazarlaması çalışması gördüysem, neredeyse tamamı herhangi bir plan ya da yayına bakış açısı, çizgi getirmeden önüne gelen, aklına gelen içeriği servis etmenin ve o içeriği öyle ya da böyle yayılıma açmanın telaşı içinde. Sorunsal genellikle üretip, üretememe ve hızlı olup/olmayacağı aralığında kaldığından yeni medya yayınları ne akılda kalan bir yayın anlayışı/bakış açısı kazanabiliyor ne de devamlılık sağlayan bir yayın ortaya koyuyorlar. Bir yeni medya yayıncısı ya da içerik pazarlaması yapan şirket, o gün sırf istediği için ya da insan kaynağı o gün uygun olduğu için bir hafta şampiyonlar ligi ile ilgili harika bir infografik hazırlarken, ertesi hafta böyle birşeyi yapmayı unutabiliyor. Sonuçta tutarsız ve anlamsız bir yeni medya yayını ortaya çıkıyor.

İçerik pazarlaması yapanlarda da durum böyle. Temel soru üretim yapmak olduğu için, öyle ya da böyle bir üretim yapmanın peşine düşen arkadaşlar (özellikle işi yönetenler), planlamadan ya da devamlılıktan ziyade bir şekilde ortaya çıkabilmenin heyecanı içinde tutarsız bir strateji belirliyor. Bu da çoğunlukla istenen başarının gelmesini engelliyor ya da projeyi verimsiz kılıyor.

Dijital içerik üreticilerinin ya da içerik pazarlamacılarının bu sorunları aşması için ihtiyaç duydukları malzeme aslında geleneksel medyadan ilham almak olabilir. Geleneksel medyada olduğu gibi genel çerçeveyi çizip, çerçevenin içini doldurmaya çalışsalar hem işler daha derli toplu yürüyecektir, hem de büyük ihtimalle daha verimli olacaktır.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: