İçerik Pazarlamasına Nasıl Başlanmalı?

içerik-pazarlamasina-nereden-başlamalıİçerik pazarlaması denince her zaman karşılaştığım tipik soru: “İçerik pazarlamasına başlamak için neler yapmam gerekiyor?” sorusudur. Her başarılı içerik pazarlaması stratejisi için 2 önemli unsur vardır:

 1. Hedeflerinizi Anlama
 2. Görev tanımı

Bu iki unsurun önemli olmasının nedenleri şunlardır:

 • Hangi içeriği yaratacağınıza karar vermenize yardımcı olurlar.
 • İçerik projelerini girişimci bakış açısından incelemenizi ve özellikle yapmamanız gereken şeylerin neler olduğunu öğrenmenizi sağlar.

Bunların her birine daha detaylıca göz atalım:

İçerik Pazarlaması Hedeflerinizi Anlama

İçerik sırf bir şey üretmiş olmak için yaratılmamalıdır. Aksine, en azından bir tane pazarlama ya da iş hedefinizi desteklemelidir. Bir miktar içeriğin işinize yardımcı olabileceği yolları düşünün. Örneğin;

 • Markanıza olan farkındalığı arttırmanız gerekiyor mu?
 • E-posta listeleri oluşturmanız ya da mevcut listenizi geliştirmeniz gerekiyor mu?
 • Satın alma süreçleri boyunca potansiyel müşterilerinizi kendi doğrultunuzda yetiştirmeniz, yönlendirmeniz gerekiyor mu?
 • Hedef kitlenizi ürününüzü satın alan müşterilere dönüştürmeniz gerekiyor mu?
 • Var olan müşterilerinizi korumak ve onları başka satın alımlara yönlendirmeniz gerekiyor mu?
 • Müşterilerinizi ürünlerinizi yaygınlaştıran evangelistlere dönüştürmeniz gerekiyor mu?

Her zaman kendinize “Bu proje bizim içerik pazarlaması hedeflerimizi nasıl destekliyor?” sorusunu sormayı unutmayın. Eğer planladığınız içerik var olan hedeflerinizi desteklemiyorsa bu içeriği geri plana atabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Görev Tanımı Oluşturma

Görev tanımlaması bir şirketin var oluş nedenini ve görevin sürdürülmesindeki önceliklerini ve bakış açılarını açıklar niteliktedir. Bu nedenle görev tanımlaması başarılı bir içerik pazarlamasının 3 bileşenine hitap eder:

 1. Hedef kitle: İçeriğinizle yardımcı olabileceğiniz insan çeşidi
 2. Hedef kitleye neyin teslim edileceği: İçeriğiniz yoluyla insanlara sunacağınız bilgi
 3. Hedef kitleniz için arzulanan sonuç: İçeriğinize eriştikten sonra hedef kitlenizin neler yapabileceği

İpucu: Herkes için bir kullanım alanına sahip olsa bile hedef kitleniz hiçbir zaman “herkes” olmamalıdır. Olabildiğiniz kadar spesifik olun, daha sonra bu hedef kitlenizi mümkün olduğunca tanımaya çalışın. İçeriğiniz için birkaç farklı hedef kitleye sahip olabilirsiniz. Eğer çizgiyi nereye çekeceğinizi merak ediyorsanız, bu kitlelerin bilgisel ihtiyaçlarının farklı olup olmadığını düşünün. Eğer farklıysa, bu kitleleri ayrı olarak düşünmeniz gerekebilir.

İçerik pazarlaması yaparken, yaptığınız işlerin doğruluğunun sağlaması için size bir çalışma önerebilirim.

Öncelikle ekibinizin çabalarının etkisini değerlendirmek ve en iyi içeriği ve deneyimi hedef kitleye sunmak için neleri değiştirmeniz gerektiğine karar vermek için kendi “back to basics” alıştırmaları yapabilirsiniz. Mesela kendinize bir hedef ana hedef seçebilirsiniz. E-posta listesini geliştirmeyi hedef olarak seçelim.

Her yeni içerik fikri için kendinize şu soruları sorun:

 • Bu, içerik pazarlamasının geliştirilmesine yardım edecek mi (örn: Varoluş nedenimizle örtüşüyor mu)?
 • Orta ya da büyük markalardaki pazarlamacılar için faydalı olacak mı (örn: hedef kitlemiz)?
 • Bu, e-posta listelerimizi korumamıza ve genişletmemize yardımcı olacak mı (örn: ana hedefimize ulaşmamıza yardım ediyor mu)?

Tüm sorulara “evet” cevabını vermeyebilirsiniz ancak önemli ölçüde evet yanıtını alıyorsanız doğru yolda olduğunuzu söylemek mümkün. Evet yönünde gidiyorsanız, projelerinizin çoğu hedeflerinizi ve özellikle görev tanımımızı destekliyor demektir.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: