İçerik Pazarlaması Nedir?

içerik pazarlamasıDijital pazarlama dünyasının son dönemde parlayan yıldızı içerik pazarlaması hakkında uzun yıllardır çalışan biri olarak epey kafa yorduğumu söylemek mümkün. Tanıştığım, tanıdığım pek çok insan bu konunun adını duymuş, ilgisini çekmiş, ancak tam olarak tanımlayamamış ve ne işe yaradığını sorup duruyor. Genel soru: içerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlamasının tanımını şöyle yapabiliriz, açıkça hedeflenen kitleye ulaşmak ve bu kitlenin dikkatini çekmek için değerli, ilgili ve istikrarlı içerik üretme ve dağıtma yaklaşımıdır.

Kısacası bir ürün ya da hizmeti tek başına sunmak yerine, içerik pazarlaması sayesinde alıcı ya da potansiyel müşterinizi daha bilinçli hale getirmek için bilgi de sunarsınız. Bu içerik stratejisinin özü müşterilere istikrarlı bir şekilde yeni bilgi sunulduğunda karşılığında bizi sadakatle ödüllendirecekleri düşüncesidir.

Pazarlamanın başka bir biçimini öğrenmem gerekiyor mu?

Evet! Tüketiciler geleneksel pazarlama anlayışından artık çok uzaktalar. Televizyon izlerken kumanda sayesinde reklamları atlıyor, dergilerdeki reklamları geçiyorlar. İnsanlar günümüzde yeni medya dünyasındaki bilgiye o kadar bağımlı hale geldiler ki internetteki bilgileri ‘engellemeye’ aldırmadan okuyorlar. Akıllı pazarlamacılar geleneksel pazarlama yöntemlerinin gitgide etkisini yitirdiğinin ve daha etkili pazarlama yöntemi bulmanın gerekliliğinin farkındalar. Dünya genelinde yüzlerce pazarlama uzmanı içerik pazarlamasının sadece gelecek değil, aynı zamanda günümüz de olduğunun farkında.

İçerik pazarlamasının diğer pazarlama türlerinden farkı nedir?

İçerik pazarlamasının ne olduğu ya da olmadığına dair çok sayıda yanılgı söz konusu. Anlambilime takılmak her ne kadar çok önemli olmasa da içerik pazarlamasının diğer pazarlama türlerinden ayrılan yanlarını bilmek önemli.

İçerik pazarlamasını kimler kullanıyor?

İçerik pazarlaması, içerisinde P&G, Cisco Systems ve John Dere gibi şirketlerin de bulunduğu dünyanın en iyi pazarlama ekipleri tarafından kullanılıyor. Dahası küçük işletmeler tarafından da geliştiriliyor ve uygulanıyor. İster büyük, ister küçük çaplı işletme ya da endüstri olsun Amerika’daki 10 pazarlamacıdan 9’u içerik pazarlamasını kullanmayı tercih ediyor. Maalesef Türkiye’de bu tür istatistiklere sahip değiliz ancak son dönemde pek çok şirketin içerik pazarlamasını ciddiye aldığını ve içerik pazarlaması konusunda özellikle eğitim almaya çalıştığını biliyoruz.

İçerik tipleri

İçerik pazarlamasının farklı formları olabileceği gibi, en popüler içerik tipleri arasında blog yazıları, sunumlar, bilgilendirici elektronik broşürler, infografikler, videolar, durum araştırmaları sayılabilir. Tabii ki bu içerik tiplerinin hepsini hazırlamak zaman alıcı ve maliyetli olacaktır. Ancak burada da hedefleme, eldeki kaynakları verimli kullanma ve planlama çok önemli.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

1 Yorum Yapılmış

  1. Anonymous

    25 Haziran 2014
    Cevapla

    Harika bir yazı olmuş, çok sağolun.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: