İçerik Pazarlaması Kitapları

15 Nisan 2016 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlamasi-kitaplarıİçerik pazarlaması dünyada olgunlaşmaya başlarken, Türkiye’de henüz yeni yeni karşımıza çıkan bir kavram. Maalesef bu konuyla ilgili Türkiye’de çok fazla Türkçe kaynak bulmak da mümkün değil. Dünyada ise içerik pazarlaması konusu üzerine sayısız kaynak, araştırma ve daha önemlisi kitap var. Tabii bu kitaplar maalesef İngilizce. Belli bir düzeyin üzerinde İngilizceniz yok ise bu kitaplar her ne kadar yalın bir dille yazılmış olsalar da anlamanız çok zor.

Okumayı sevmeyen bir toplum olmamız, halen içerik pazarlamasının öneminin farkında olmamamız, güncel ekonomik durum gibi pek çok sebep bu konuda yeterli kaynağa sahip olmamızı engelliyor. Her şeye rağmen Türkiye’de şimdiye dek içerik pazarlaması konusunu merkeze alarak yayınlanmış 3 kitap bulunuyor. Bunlardan ikisi çeviri, bir tanesi ise Türkiye’de yapılan bir akademik çalışmanın ürünü. İçerik pazarlaması konusunun içinde geçtiği pek çok dijital pazarlama üzerine Türkçe kitap da var. Ancak bu kitaplarda içerik pazarlaması genelde çok yüzeysel geçilmiş durumda. Bazılarında ise sosyal medya pazarlaması merkezde olduğu ve karıştırıldığı için içerik pazarlaması üzerine kitap demek pek mümkün değil.

Türkiye’de içerik pazarlaması üzerine yayınlanmış 3 kitabı doğal olarak okudum. Haklarında ve içeriği üzerine kısa bilgiler verebilirim ancak kitap eleştirmeni olmadığım için haddimi aşmadan, kitapların bende oluşturduğu izlenimlerimi aktarmak isterim.

1- Dijital İçerik Pazarlaması – Yard. Doç. Dr. Dilek Penpece

dilek-penpece-dijital-içerik-pazarlamasi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Dilek Penpece‘nin kaleme aldığı eser, Türkiye’den bu konuda çıkan tek kaynak. Kitap her ne kadar içerik pazarlaması üzerine olsa da başından itibaren neden dijital pazarlamasya ihtiyaç duyduğumuzu ve bu çağda dijital iletişimi içerik vasıtasıyla nasıl kurabileceğimiz üzerine bilgiler sunuyor. Yazarla hiç iletişimim olmadı ancak dil olarak bana biraz daha ders kitabı ya da akademik tez gibi bir dile sahip gibi geldi. Daha çok giriş kitabı olarak konumlamak mümkün. Karahan Kitabevi tarafından yayınlanan kitabı internetteki popüler sitelerden rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

 

 

2- Herkes Yazabilir – Ann Handley

herkes-yazabilir-ann-handley

Dünyanın en tanınmış içerik pazarlaması uzmanlarından biri olan Ann Handley tarafından kaleme alınan kitabın asıl metni tabii ki İngilizce. Türkiye’de Mediacat Yayınları tarafından basılan ve Zeynep Kökkaya tarafından çevirilen kitapta içerik pazarlamasına giriş ve içerik pazarlamasının nasıl yapılabileceğine dair detaylı analizler yaparak, tüyolar vermiş. En çok yararlandığım kitaplardan biri olan Herkes Yazabilir‘i bu alanda çalışmak isteyen herkese tavsiye edebilirim. Kitabı internetteki popüler sitelerden rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

 

 
3- Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – Ann Handley C.C. Chapman

dijital-çağda-içerik-yönetiminin-kurallari-ann-handley

Yine Ann Handley tarafından kaleme alınan Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları kitabına bu sefer dünyanın yine en önemli içerik pazarlaması uzmanlarından biri olan C.C. Chapman eşlik etmiş. Giriş seviyesinin üstünde olan kitap, yine Medicat Yayınları tarafından dilimize çevirilmiş ve basılmış. Bildiğim kadarıyla bu alanda Türkiye’de en çok bu kitap satıldı. Kitapçılarda nadir rastladığım kitabı popüler internet sitelerinden kolayca bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Yazının başında da belirttiğim üzere maalesef bu alanda Türkçe kaynak bulmak pek kolay değil. Umarım önümüzdeki dönemde içerik pazarlaması alanında daha fazla akademik ve pazarlamaya yönelik pratik Türkçe kaynaklarımız olabilir.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: