İçerik Pazarlaması İpuçları

içerik-pazarlaması-ipuçlarıŞirketinizin dijital pazarlama çalışmaları için içerik pazarlaması yapmak istiyor ancak kısa vadeli bir durum içindeyseniz, yeterli maddi kaynağa sahip değilseniz ya da yeni/yaratıcı içerik bulmakta güçlük çekiyorsanız basit birkaç önerim var:

İlk olarak şunun altını çizmek gerekir, içerik pazarlamasına uygun dijital içerik sadece yazılı içerikten ibaret değildir. Ancak üretimi diğerlerine göre prodüksiyon ve insan kaynağı anlamında en kolay üretilenidir. Eğer zamanınız dar, bütçeniz yüksek değil ve insan kaynağınız kısıtlı ise en makul tercih, yazılı dijital içerik üretmek olacaktır.

Yeni dijital içerik yaratmanın yollarını arıyorsak, çalıştığınız şirketin tonlarca kullanılmaya müsait kaynağı vardır, bu kaynak ister geçmiş pazarlama materyalleri olsun ya da iç kaynaklar olsun, hepsi içerik pazarlaması için son derece yardımcı, kullanışlı ve ilgi çekicidir. Zaman ve kaynaktan tasarruf etmek istiyorsanız, eski kaynaklar kolayca tekrar elden geçirilebilir ve bir çok farklı forma dönüştürülebilir. Çok az bir editlemeyle birkaç eski basın bülteni kısa süre içinde işe yarar ve bilgilendirici bir dijital içerik olacak şekilde birleştirilebilir. Mesela Migros, geçtiğimiz yıl yaptığı içerik pazarlaması çalışmalarında geçmişte kullandığı offline içerik pazarlaması materyallerini kullanmayı tercih etti. Yarattığı stratejide 1950’lerden kalma eski ilanlarını yayınlarken, bazı yeni ilanlarını da o formatta yeniden düzenleyerek paylaşıma açtı. Bu sayede çok fazla maddi kaynak sarf etmeden konuşulan ve etkili bir içerik pazarlaması başarısı gösterdi.

Eğer daha önceden eklediğiniz bir içerik ya da basın bülteni/tanıtım broşürü yeterli sayıda istatistiksel bilgi içeriyorsa, bu istatistikleri güncelleyerek bir infografik içeriğinde özetleyebilirsiniz. İnfografik yapmak için de harika ücretli/ücretsiz araçlar var. Şirketin müşterilerine/paydaşlarına yaptığı sunumları elden geçirebilir, ticari sır niteliğinde olanlar varsa bunları kaldırabilir ve bunları daha sonra yeni blog yazıları/sunumlar haline dönüştürebilirsiniz. Neredeyse her tür içerik çok çabuk ve kolayca başka bir içeriğe dönüşebilir ve siz içerik pazarlaması projenizde yararlanabilirsiniz.

Kısacası kendi şirketiniz için müşterilerinize ya da paydaşlarınıza durmaksızın bir şeyler anlatıyorsunuz. Anlattıklarınızı yeni medya formlarına sokmayı başarmanız kolay bir yaratıcılık gerektirir. Unutmayın her şey kendi elinizde!

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: