İçerik Pazarlaması ile Sosyal Medya Pazarlaması Arasındaki Farklar

sosyal-medya-pazarlamasi-ile-icerik-pazarlamasi-arasindaki-farklarTürkiye’de pazarlama sektöründe bulunan birçok kişi halen ‘içerik pazarlaması’ terimine aşina değil. Dahası bazı pazarlamacılar içerik pazarlaması ile sosyal medya pazarlaması ile karıştırıyorlar. Aslında içerik pazarlaması, sosyal medyadan çok fazla faydalanıyor. Elbette sosyal medyada da pazarlamacılar mesajlarını ulaştırmak için içeriği kullanıyor. Ancak içerik pazarlaması ve sosyal medyanın birbiriyle örtüşen çok fazla ortak noktası olmasına rağmen aslında içerik pazarlaması ve sosyal medya, farklı odak noktaları, farklı hedefleri ve farklı süreçleri olan kendine has alanlar. Bu iki alanın birbirinden ayrılan yanlarına göz atalım:

Odak noktası

Sosyal medya pazarlamasında odak noktası sosyal ağdır. Pazarlamacılar sosyal medya kampanyaları yönettiklerinde Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağların iletişimini kullanıyorlar. İçerik oluşturdukça bu içeriği belirtilen ağlardan birinde paylaşıyorlar. Diğer yandan, içerik pazarlamasının temel odak noktası markanın web sitesidir. Bu doğrudan markanın kendi web sitesi olabileceği gibi o markanın mikrositesi de olabilir.

İçerik türü

Sosyal medya pazarlamada, içerik seçilen sosyal platformun bağlamına uygun olarak geliştirilir: Twitter için 140 karakter içeren kısa mesajlar; Facebook için yarışmalar, quizler ve oyunlar vb. Bu sayede markalar, sosyal medya kullanan bireylerin davranışlarını biçimlendirir.

İçerik pazarlamasında web sitelerinin bağlamı, daha uzun içerik biçimlerine izin verir. Markalar, blog postları, videolar, infografikleri ve elektronik kitaplar yayınlayabilirler. Burada markalar medya yayıncısı haline gelmeleri sayesinde bireylerin davranışlarını biçimlendirebilme potansiyeline sahiptir.

Hedefler

Sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması birçok neden ve amaç için kullanılabilmesine rağmen, sosyal medya pazarlama genel olarak iki hedefe odaklanır. İlk olarak, marka farkındalığı yaratmak için kullanılır. Markaya yönelik etkinlik ve tartışma oluşturur. İkincisi, sosyal medya pazarlaması müşteri memnuniyetini hedefler. Markalar sosyal kanalları müşteriler için açık tartışma ortamları ya da soru-cevap yanıtlama alanları olarak kullanır.

İçerik pazarlaması ise genelde web sitesi tabanlı yapısı sayesinde daha çok talep odaklıdır. Kaliteli içerik, markanın sitesindeki potansiyel müşterileri arttırır ve markalar potansiyel müşterilerle bir ilişki geliştirirken aynı zamanda onları satın almaya yöneltir.  

Dijital pazarlamanın gelişimi/evrimi

Sosyal medya pazarlaması bir şirket ya da kurumdaki her pazarlama bölümünün aklında kalan bir pazarlama tekniğidir. Ancak içerik pazarlaması oldukça yeni bir terimdir ve birçok şirket ya da kurum için yeni bir uygulamadır. Ancak, bana göre her iki uygulama da birbirinden kopuk ayrı ayrı uygulamalar değil, aksine birbirleriyle yakın ilişkide olan uygulamalardır. İnternet, markalar için tüketicilerine ulaşma konusunda yeni olanaklar sağlamada devrim niteliğindedir.  

Sosyal medya pazarlama, süreçteki doğal ilk adımdır: kullanıcılara direkt olarak ulaşmayı sağlar (kullanıcılar sosyal ağlarda oldukça fazla zaman geçirmektedir) ve içerik genellikle küçük bölümlere ayrılır ve bu sayede de kolayca yayınlanır.

Markalar yayıncı olarak üstlendikleri yeni rollerin farkına vardıkça doğal süreçte içerik pazarlamasına yönelecekler. Ancak buradaki çıta oldukça yüksek: içerik pazarlamasında markalar uzun, yüksek kalite içerikler üretmek ve gerçek yeni medya yayıncısı olarak müşterilerini kendi sitelerine çekmek zorundalar. Ancak karşılığında güzel sonuçlar onları bekliyor. Markalar, içerik pazarlaması aracılığıyla müşterileriyle derin bağlar kurabilir ve müşterilerini kendi web sitelerine çekerek daha yüksek kazanç elde etme fırsatını yakalayabilirler.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

2 Yorum Yapılmış

 1. sibel

  8 Ocak 2017
  Cevapla

  dijital içerik pazarlamayı öğretim teknolojilerine uyarlasak nasıl bir sonuç ortaya çıkardı Sercan Bey ? Öğretim teknolojisi kavramıyla ilgili :http://www.dersimiz.com/belirligun-313-Ogretim-Teknolojisi-OT-Nedir.html

 2. sibel

  8 Ocak 2017
  Cevapla

  dijital içerik pazarlamayı öğretim teknolojilerine uyarlasak nasıl bir sonuç ortaya çıkardı Sercan Bey ? Öğretim teknolojisi kavramıyla ilgili :http://www.dersimiz.com/belirligun-313-Ogretim-Teknolojisi-OT-Nedir.html Saygılarımla

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: