İçerik Pazarlaması Sürecinizi Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

İçerik Pazarlaması Sürecinizi Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

20 Mayıs 2018 İçerik Pazarlaması 0

icerik-pazarlamasi-verimlilikHepimizin bildiği ve bu blogda sürekli aktarmaya çalıştığım bir şey var ki içerik pazarlaması kitlenize anlamlı bağlantılar oluşturmanızı sağlayan önemli bir dijital pazarlama türü. Doğru içeriklerle kitlenizi sadık müşterilere ve markanızın savunucularına dönüştürebilmeniz mümkün. Fakat kaçınılmaz olarak içerik pazarlamacılarının karşılaşacağı engeller bulunuyor. Genel olarak bu engeller istisnai içerikler oluşturmak, içerik üretimini ayarlamak veya etkili bir dağıtım stratejisi oluşturmak üzerine. İçerik pazarlaması sürecinde kitlenize farklı hikayeler, sesler ve perspektifler içeren, gerçek anlamda eşsiz hikayeler sunmak zorundasınız. Bütün bunlar, kitlenizi yeni ve heyecanlı tutacak, sonucunda sayfa görüntülenmeniz ve sosyal takipçileriniz artacak ve doğal olarak dijital pazarlamadan çok daha güçlü sonuçlar almanıza yardımcı olacak.

İçerik üretiminizi arttırırken takım olarak verimli kalmanın birçok farklı yolu vardır. Content Marketing Institute’un yaptığı araştırmaya göre B2B ve B2C pazarlamayla uğraşan pazarlamacılara göre yeteri kadar etkileşimli içerik üretmek onların en zorlu görevi. MarketingProfs’un yaptığı araştırmaya göre pazarlamacıların %82’si içeriklerini günlük olarak bloglarında paylaşarak müşteri ediniyorken %57’si aylık olarak içerik yayınlıyor. Ayrıca tüketiciler satın alım kararından önce ortalama 11,4 parça içerikle etkileşime giriyor.

Kendi içeriğinizi oluşturmak zorlu gelebilir fakat içerik pazarlaması potansiyel hedef müşterilerinizle doğrudan olarak iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek en önemli araçlardan birisi. İçerik üretirken, marka hikayenizi anlatan her anlamda kusursuz kalitede içerik üretimine özen göstermeniz, içerik pazarlamasından daha uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Öte yandan markaların en çok yanıldığı ya da yaptığı hatalardan biri de içerik pazarlaması takımını oluşturmak. Doğru araçlar ve sistemler doğru yerlerde oldukları sürece kaliteli bir içerik üretmek için bir ordu dolusu insan gerekmediği gibi içerik üretimi takım içi etkileşim sayesinde belli bir düzeyin üzerine çıkar. Yani tek kişilik içerik ekibi de işlerin sağlıklı yürümesine yardımcı olmaz. Content Marketing Institute verilerine göre en çok içerik üreten on markanın içerik takımındaki çalışan sayı ortalaması 4.79’dur. Başarılı bir içerik pazarlaması stratejisi tüm pazarlama eforlarını birleştirici olmalı. İçerik pazarlamasının birleştirici gücünü tam ve doğru anlayan markalar marka bilinirliliğini arttırırken, etkileşim oluşturarak ve satışlarını arttırarak rakiplerinden sıyrılarak öne çıkacak. Ürettğiniz kaliteli içerikleri editoryal takvime eklemek ise işin anahtar rollerinden biri. Editoryal takvim yalnızca tutarlı içerik paylaşımı yapmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda kitlenizin sevdiği ve bildiği kaynaklardan paylaşımlar yaparak marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: