İçeriği Dağıtmanın 7 Ücretsiz Yolu

16 Mayıs 2016 İçerik Pazarlaması 0

içerik-dağıtımıİçerik üretmek, içerik pazarlaması sürecinin en somut ve en kritik noktalarından biri. Ancak şunu unutmamamız gerekiyor ürettiğimiz içeriği hedef kitlelerimizin okuması ve bize ilgi duyabilmesi için içerik üretiyoruz. Mesela muhteşem bir dergi yaratan Ikea’nın dergiyi kitlelerle buluşma stratejisini düşünelim. Dergiyi Ikea’nın bulunduğu kentteki her eve bırakarak dağıtıma çözüm üretiyorlar. Kimsenin dergiyi almasını, bulmasını beklemiyorlar. Dergi büyüleyici bir güzellikte olduğu için ürünler ne kadar kaliteli ya da kalitesiz olursa olsun insanların genelde şehrin dışında yer alan Ikea’ya yolunun düşmesini sağlıyorlar. Kısacası içerik pazarlaması yapmak için sadece üretmek yetmez, aynı zamanda kitlelerle buluşması ve dağıtımıyla da ilgili çalışmamız ve strateji yaratmamız gerekir. Peki içeriği dağıtmak için uygulayabileceğimiz kolay metodlar neler olabilir, gelin beraber inceleyelim.

1- Kaliteli İçerikler

Hiçbir şey kaliteli içerik kadar okuyucularınızın sadakatini kazanmanızı sağlamaz. Arama motorları da kaliteli, benzersiz, okuru yakalayan ve yeni içerikleri sever. Arama motorunun içeriklerinizi sevmesi, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız anlamına geliyor.

2- Sosyal Medya

Sosyal medya içeriğinizin dağıtımı için bu çağda tam bir nimet. Ya Ikea gibi evlere dergi dağıtma imkanınız olmasaydı? Hedef kitlenize nasıl dağıtabilecektiniz yarattığınız içerikleri? Halen yoksa hemen web siteniz için sosyal platformlarda hesap açın. Büyük bir ihtimalle hesaplarınız vardır ve var olan hesaplarınızı geliştirmeye çalışın. Özellikle Twitter, Facebook ve Google+. Eğer mümkünse yayınladığınız her içeriğin otomatik olarak bu hesaplardan paylaşılmasını sağlayın. Bunun yanında hedef kitlenize ulaşabileceğiniz diğer sosyal ağlarda da hesap edinin. Bu metod aynı zamanda sosyal medya pazarlamanıza ve iletişiminize de pozitif etki yaratacaktır.

3- Ziyaretçilerinizin Paylaşımları

Sosyal medya ve içerik pazarlamasının en önemli başarı kıstaslarından bir insanların içeriklerinizi paylaşması. Eğer paylaşılabilen içerikler üretebiliyorsanız kesinlikle doğru yoldasınız. Şöyle düşünün bir insanın Facebook‘ta ortalama 300 arkadaşı var. İçeriğinizi paylaştığı an, o 300 arkadaşa da paylaşan kişi vasıtasıyla ulaşmış olacaksınız. Üstelik başkalarının sizin içeriklerinizi önermesi “reklam” olarak da anlaşılmayacağından daha sempatik bir izlenim oluşturacaksınız.

İçeriklerinizin paylaşılması aynı zamanda SEO çalışmalarınız için de önemli. Google web sitenizin ve içinde yer alan içeriklerinizin paylaşılıyor olmasını SEO değerleriniz için önemsediğini açıkladı.

Şunu unutmayın: İnsanların içeriklerinizi paylaşmalarını teknolojik olarak kolaylaştırın, hatta mümkünse teşvik edin. Eğer iyi içerikler üretiyorsanız zaten paylaşacaklardır ancak paylaştırmakta zorlanıyorsanız sosyal medya üzerinden küçük yarışmalar da düzenleyebilirsiniz.

4- Doğru Web Tasarımı

Herkesin bildiği gibi dijital pazarlama, yalnızca bir mesajı iletmekten ibaret değildir, aynı zamanda ziyaretçilere nasıl göründüğünüzle de ilgilidir. Web sitenizin modern, çekici bir görünümü olmalı ve yetkin bir algı yaratmalı. Web siteniz aynı zamanda SEO göz önünde bulundurularak hazırlanıp, tasarlanmalı.

5- Doğru Navigasyon

Google (ve muhtemelen diğer arama motorları) web sitenizdeki hareketlilikleri izler. Web sitenizde daha çok insanın uzun süre gezinmesi, Google tarafından sitenizin daha değerli algılanmasına neden olur. (Buradaki mantık, eğer insanlar bir siteyi hemen terk ediyorsa, orada bir terslik olduğudur.) Bu aynı zamanda sizin faydalı bir kaynak olduğunuzu, Google’da rastgele bulunmuş bir makale olmadığınızı gösterir. Bütün bunlar da içeriğinizi kitlelerle daha kolay buluşturmanızı sağlar.

6- YouTube  

Youtube Türkiye’de henüz farkına varılmamış en değerli dijital pazarlama hazinelerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube içeriklerinizin dağıtılması için bulunmaz nimet. Eğer video içerikleriniz varsa, onları YouTube üzerinden paylaşıp sitenize gömün. Yoksa bir an önce kalitesine ve özelliklerine bakmaksızın video içerik üretmeye başlayın. Ayrıca sizin de çok iyi bildiğiniz üzere bir konuda arama yaptığınızda o konuyla ilgili Youtube’da video var ise Youtube sonucu özellikle Google’da en üst sırada çıkıyor. Buradan da ciddi bir trafik devşirebilirsiniz.

7- E-posta Listeleri

E-posta pazarlaması özellikle e-ticaret siteleri için halen dünyanın en ucuz dijital pazarlama metodu. E-postanız ile yarattığınız içerikleri paylaşmak site trafiğinizi artırmanın en ucuz ve basit yoludur. Ürün ve kampanyalarınızı e-posta ile paylaşmanın bir sınırı var. Her gün herkesin sizden alışveriş yapması imkansız ancak insanlara değerli bilgiler vermeye devam ederseniz emin olun müşteri sadakatlerinde daha yüksek geri dönüş olacak. Sosyal medya ve diğer kanallar her geçen gün daha çok kullanılıyor olsa da e-posta halen tartışmasız en yaygın kullanılan, en az maliyetli yöntem. Muhtemelen e-posta önemini uzun süre devam ettirecek. Sosyal ağlar bile insanları sitelerine çekmek için e-postayla davet yöntemini kullanıyorlar. Siz de insanları sitenize yeniden getirmek için e-postayı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: