Hürriyet’in Derdi Ne?

9 Haziran 2014 Yeni Medya 1

hurriyetİsmail Hakkı Polat hoca bugün Hürriyet’in yeni operasyonu Hürriyet Sosyal konusunu eleştiren bir yazı kaleme almış. Kısaca özetlemek gerekirse, bu yeni yapının kullanıcı deneyimini zayıflattığını, yeni medya gerçekleriyle örtüşmediğinden bahsetmiş. Yanılma dileğini de ekleyerek, tutmayacağını öngörmüş.

Hocamın yazdıklarının altına ben de imza atarım. Sorduğu “atılan taş, ürkütülen kuş” meselesine gelince, sonucun şimdilik fiyasko olduğunu söyleyeyim. İçeriden aldığım bilgiler, şimdiye dek yalnızca 300.000 kullanıcı sayısına ulaşıldığı ve pek çok teknik sorunun var olduğu yönünde. Hürriyet‘in günlük ziyaretçi sayısını bırakın, Yılmaz Özdil günde tek başına 300 bin kez paylaşılıyordu. Zaten İsmail Hoca’nın dediği gibi, projenin tutmadığını artık neredeyse hiç rastlamadığım Yılmaz Özdil yazı paylaşımlarının azalmasından ya da yok olmasından gayet iyi anlıyorum.

Peki bizim gördüğümüzü, Hürriyet’in içinde olan, zehir gibi kafası çalışan ekipler görmedi ya da tahmin etmedi mi? Emin olun öngören çok olmuştur. Peki buna rağmen neden Hürriyet, böyle bir çalışmanın içine girdi? Yanıt çok tanıdık bir konuya gidiyor: Big Data!

Meseleyi en başından anlatayım;

Hürriyet gibi devasa trafiğe sahip bir sitenin gelirlerinin neredeyse tamamı display reklam modelinden geliyor. Ancak display reklam modelinde gelirler, bir türlü istenen seviyeye ulaşamadı. İnternet reklamları Türkiye’de halen çok ucuz. Üstelik Türkler okumayı sevmediği için CPM yaratabilmek için abuk-subuk galeriler yaratmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da kullanıcı tatminini ve reklamlara tıklama oranını düşürüyor. Reklamlara tıklama oranının düşmesi demek de reklam verenlerin performans beklentilerini karşılayamıyor ve reklam fiyatları düşüyor ya da yerinde sayıyor.

Kabul edelim ki içerik üretmek çok maliyetli ve zahmetli bir süreç. Hürriyet de Türkiye’nin en çok benzersiz içerik üreten ve ürettiği içeriği tüketilen gruplarından biri. Ancak Hürriyet de doğal olarak bir ticari işletme ve yaşama, kar etme gibi dertleri var. Online gazeteciliğin kopyala-yapıştırcılıktan ibaret olduğu bir yerde, Hürriyet‘in bu gelir modeliyle sürdürülebilir biçimde yaşaması çok mümkün görünmüyor. Şunu notu da eklemeden edemeyeceğim; display reklam gelir modelinin güdük kalmasının en önemli sebeplerinden biri de, küçük rakipler pay almasın diye fiyat kıran, daha çok pageview odaklı çalışan Hürriyet’in reklamlarını pazarlayan MedyaNet. Ama bu başka bir bahsin konusu.

Hürriyet, aşırı tüketilmesinin verdiği özgüven ve haklı para kazanma ihtiyacı ile kullanıcı datası üzerinden gelir elde etmek adına Hürriyet Sosyal adını verdiği yapıyı kurdu. Amaç haberleri kopyalansa dahi, kendi sahip oldukları, kullanıcı davranışları datası üzerinden dijital reklam modelleri geliştirmek. Online izimiz takip edilerek, ilgi alanlarımıza göre, reklam göstermek ve reklam verimliliğini arttırarak daha sürdürülebilir bir gelir modeli yaratmak. Hürriyet bu projeye girerken, kendine aşırı güvendi. Takip edilen, sevilen yazarları okumak için insanların böyle bir yapıyı kabul edeceğini tahmin etti. Görünen o ki şimdilik bu tahmininde yanıldı. Aldığım bilgiler, popüler yazarlar bir yana görece düşük popülaritesi olan yazarların artık hiç okunmadığı yönünde. Bu arada online fişlemeyle ilgili pek çok iddia var ama ben böyle bir ahlaksızlık yaptıklarını düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum.

Kısacası evdeki hesap şimdilik çarşıya uymadı gibi görünüyor. Üstelik çevremdeki kimsenin bu yapıdan memnun olduğunu duymadım. Arzulanan başarının elde edilememesinin temel faktörü İsmail hocanın bahsettiği gibi kullanıcı deneyimini zorlayan yapı. Ancak umuyoruz ki Hürriyet’teki dostlarımız soruna çözüm bulur ve hedefledikleri başarıya ulaşır. Bu arada ben de İsmail hocayla aynı fikirdeyim mevcut projenin tutacağını pek sanmıyorum. Kişisel düşüncem Hürriyet için uzun vadeli çıkış yolu tek: o da kaliteli içerik!

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

1 Yorum Yapılmış

  1. Anonymous

    11 Haziran 2014
    Cevapla

    Reklam tespiti doğru ancak projenin başarısız olduğu tespiti doğru değil bence. Projenin ürün iletişimi doğru yapılmadığı ve teknik sorunları olduğu kesin ancak işin kişiye özel haber ve içerik ile haberin merkezinde yeni iletişim kanalı yaratması önümüzdeki dönemde yapılabilecekleri oyunu değiştirir, Hürriyet önemli bir fırsat yakaladığını düşünüyorum

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: