Hedef Kitlenizi İçerik Pazarlaması ile Nasıl Kazanırsınız?

Hedef Kitlenizi İçerik Pazarlaması ile Nasıl Kazanırsınız?

23 Nisan 2018 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlamasiDijital pazarlamacılar, özellikle içerik pazarlamacılar geçireceğimiz dönemde üç zorlu görev ile yüz yüzeler. Yükselecek içerik üretimi, dağıtım stratejisi yaratma ve hedef kitleyi kazanmak. Hedef kitleyi kazanmak kitleyle bağlantılı içeriklerle gerçekleşiyor. Neyse ki dijital pazarlamacılar müşterilerin hayatlarında elle tutulabilecek değerlere ihtiyacı olduğunu yavaş yavaş anlamış durumdalar ve içerik de bu görevi başarıyla yapabilen nadir alanlardan biri. Başarılı pazarlamacılar geleneksel reklamcılığa pazarlama bütçesinin büyük çoğunluğunu ayırmak yerine bir müşteriymiş gibi düşünüp hedef kitleleriyle iki yönlü iletişim kurabilecek içerikleri onlara iletebilmek derdinde olmalılar. Pazarlamacılar artık geleneksel reklamlara odaklanmaktansa hedef kitlelerini başarılı içeriklerle satın almaya değil, kazanmaya çalışıyorlar. İstenilen hedef kitleye en düşük maliyetlerle sahip olmak yıllardır pazarlama sektörünün temel amacı. Artık pazarlamacılar hedef kitlelerine somut değerlerle, etkileyici bir şekilde ulaşmak gerektiğini anlamış durumdalar. Bunun için de kaynaklarını yaratıcı ve kitleyle bağlantı kuran içerikler üretmeye harcamayı seçiyorlar.

Paranızı Gereken Yerlere Koyun

Araştırmalara göre hala tüketicilerin istekleriyle pazarlamacıların harcadıkları zaman, bütçe ve kaynak üretimi çelişiyor. Fakat içeriklerin hedef kitleye uygun bütçelerle efektif bir şekilde ulaşmanın geriye kalan tek yol olması içeriğin önemini gösteriyor. 2010’dan bu yana içerik pazarlamasına ayrılan bütçe her yıl giderek artıyor. Pazarlamacılar çoğunlukla pazarlama bütçelerini geleneksel reklamlara ayırsa da bunun yatırım getirisinin düşük olduğunu biliyorlar. Çoğu pazarlamacının önümüzdeki içerik pazarlaması bütçelerini arttırması bekleniyor. Hala büyük çoğunluğun geleneksel reklamlara ayrılması durumuna karşın, pazarlamacılar yaptıkları pazarlama aktivitelerinin müşteri davranışı bakımından uyumsuzluk gösterdiğini düşünüyor.

Değerli İçerik Bağlanma ve Unutulmamayı Sağlıyor

Yaratıcı ve bağlantılı içerikler geleneksel reklamların aksine hedef kitlenizle direkt olarak iletişime geçmenizi sağlar. Bir potansiyel müşterinin, müşterinize dönüşmesinden sonra üretilen içerikler yeni müşterilerin markanıza bağlılığını sürdürüyor. Daha da iyisi ve önemlisi, eski müşterileriniz potansiyel müşterilerinizi etkileyebileceğiniz varlıklara dönüşüyor. Pazarlamacıların büyük bölümü müşterilerin satılan ürün hakkındaki yaptığı değerlendirmelerin satın alımı en çok etkileyen şey olduğuna inanıyorken, siz neden farklı yönden ilerleyesiniz ki?

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: