Hayatımda Yaptığım En Faydalı İş

12 Şubat 2015 Yeni Medya 0

faydaTürk edebiyatının en değerli yazarlarından biri olan Aziz Nesin‘in uzun yıllar subaylık yaptığını ve antimilitarist biri olmasına rağmen bu mesleği yapmış olmasından büyük gurur duyduğunu biliyor muydunuz? Oğlu Ali Nesin‘in babasının notlarından derlediği kitapta okumuştum bunları. Askerlik mesleğini bu kadar sevmesini ise 1940’lı yılların koşullarında Anadolu’nun her yerinden eğitimsiz gelen gençlere bir nebze de olsa hayat eğitimi verebilmiş olmasına, insan yetiştirmenin değerine bağlıyor Aziz Nesin.

Hayatını eğitime adamış olan rahmetli babamdan da Aziz Nesin’e benzer cümleleri dinler, benzer davranışları gözlemlerdim. Biz ailesinden kesinlikle daha çok sevdiğine inandığımız eğitime öylesine adamıştı ki kendisini, devlet maaş vermese dahi kesinlikle eğitim vermeye devam ederdi. Günün birinde öğrencilerinden birinin hayatını değiştirmiş olduğuna dair bilgi edindiğinde yüzündeki sevinç ifadesini tahmin edemezdiniz.

Kadir Has Üniversitesi’nden İsmail Hakkı Polat hocanın geçen yıl Yeni Medya Bölümü’nde Dijital İçerik ve İçerik Pazarlaması konusunda dersleri Mithat Bereketle beraber vermemi teklif etmesiyle Aziz Nesin‘in de babamın da ne anlatmak istediğini gayet iyi anlamış oldum. Uzun süredir özellikle içerik pazarlaması eğitimi üzerine çalışıyorum. Gerçekten insanlara birşeyler öğretmek, birşeyler vermeye çalışmak, onların ilerlemesine şahitlik etmek paha biçilemez bir duyguymuş. İnsanlığa dair faydalı birşeyler yapmaya çalışmanın hazzı tarif edilemez.

Kendimi Aziz Nesinle ya da babamla falan kıyas edecek değilim. Zaten benim eğitimciliğim de tartışılır. Ne bu konuda özel eğitim aldım, ne de resmi unvanım/yetkim var. Ama ne mutlu ki onlarca öğrencimle halen iletişimim devam ediyor, bazıları benimle profesyonel yaşamda beraber çalıştı. Bazılarının iş bulmasına yardımcı oldum. Bazılarının ödevine, bitirme tezine yardımcı oldum. Kariyerlerindeki ilerlemelerinden, eğitim hayatlarındaki yönelimlerine kadar katkıda bulunmaya çalıştığım arkadaşlarım oldu. Ders vermenin ötesinde elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya gayret ettim/etmeye devam ediyorum.

Hayatım boyunca sayısız işte çalıştım. Hepsinin yeri ayrıydı ancak eğitim alanında olmam kadar güzeli ve kendimi faydalı hissettiğim başka bir iş olmadı. Umarım hayatımdaki bu parça, ömrümün sonuna kadar devam eder ve pek çok insanın hayatına katkıda bulunmaya gayret ederim. Bu arada bana güvenip bu fırsatı sağlayan İsmail hocaya da ayrıca teşekkür ederim.

Okuyana Not:

Değer verip, okudun teşekkür ederim ama bedavaya okumak yok 😉 Pamuk eller cebe arkadaşlar. Türkiye’nin en faydalı vakıflarından biri olan Nesin Vakfı, Matematik Köyü için eğitim bağışçılarını bekliyor. Mutlaka siz de yardım etmeli ve yeni nesillere katkı sağlamalısınız. Bağış için tıklayın!

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: