E-mail Marketing Önerileri [İNFOGRAFİK]

8 Mayıs 2013 Infografik, Yeni Medya 0
e-posta pazarlama

E-mail marketing ya da e-posta ile iletişim ve pazarlama özellikle e-ticaret yapanların en önemli kozu. Ortaya konulan neredeyse her istatistik e-posta pazarlamanın halen en güçlü geri dönüş sağlayan satış kanalı olduğunu söylüyor. Ben de aynı fikirdeyim. E-posta potansiyel müşterilerle haberleşmek için en sağlıklı kanallardan biri. SMS pazarlama teknik olarak bütünsel mesajı veremeyeceği için yeterli iletişimi sağlayamazken, telefonla tek tek müşteri aramak gibi yöntemler de maddi, zaman ve iş gücü kaybı vb konulardan ötürü imkansız gibi. E-posta pazarlama ise mevcut teknolojiler içinde mesajınızı net olarak sağlamayı başarabilen en ekonomik, en rahat yöntem.

E-posta ile pazarlama konusunda halen çok büyük eksiklikler var. İzinli e-posta pazarlama konusu çok büyük sorun. E-posta üzerinden pazarlama yapan şirketlerin neredeyse hiç biri izinli e-posta yapmıyor(en büyük şirketler dahil). Neyse ki yeni yürürlüğe girecek kanunlar bu konulara önemli sınırlamalar getirecek ve biz son kullanıcıların hayatlarını epey kolaylaştıracak.

Kişisel kanaatim izinli e-posta pazarlamasından daha büyük sorun segmentasyon ve iletilen mesajla, mesajı alan arasındaki ilgi ve alaka düzeyi. Türkiye’nin en büyük bankaları, en büyük internet şirketleri halen e-posta segmentasyon sorununu çözemedi.

Nasılsa bedava ve elde şu kadar bin tane de data var, gönder gitsin ya tutarsa mantığı kimseye bir şey kazandırmaz. Şu anda kısa vadeli olarak belki bir kazanç vardır ama kesinlikle verimsizdir. Ancak bu kadar önemli bir pazarlama silahı bu kadar kolay çarçur edilmemeli. Örneğin kariyer sitesi belki benimle daha ilgili bir pozisyonu haber verse ve işverenle, insan kaynağı buluştursa; müşterisi olan işverenler gözünde daha büyüyecek ve güvenilirliği artacak. Aynı şekilde 3 ay önce kredi kullandığım bankam, aslında yeniden vermeyeceği krediyle ilgili beni rahatsız edeceğine; finansal durumuma göre yeni opsiyon önerisinde bulunsa çok daha iyi olacak. Çünkü müşterisine bir fayda sağlayacak. İnsan doğal olarak fayda edinebileceği şeyleri satın alır.

Son günlerin en popüler konusu Anneler Günü e-postalarından da örnek vereyim. Tabii ki tüketim özellikle böyle özel günlerde çok hızlı artıyor. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen e-ticaret siteleri herkesi e-posta bombardımanına tutmuş vaziyette. Ancak o kadar komik e-postalar alıyoruz ki aklınız durur. Bir erkek çocuğu olan şahsımın, annesine böyle değerli bir günde iç çamaşırı ya da otomobil yedek parçası ya da ofis malzemesi alma olasılığı nedir? Tabii ki sıfır! Peki buna rağmen neden böyle e-postaları böyle bir zamanda alıyorum? Herhalde ofis malzemeleri satan dostumuz anneler gününde annesine böyle bir hediye alıyor… Tüketim artışından ben de nasipleneyim derken kendimizi komik duruma düşürmek daha mı iyi?

Kısaca özetlemek gerekirse e-posta ile pazarlama yaparken ilgi ve alaka düzeyine dikkat etmek yani segmentasyon yapmak şart. Müşterinizi tanımadığınız takdirde, müşteriniz ihtiyaçlarını öngöremediğiniz durumlarda verimsiz bir e-posta pazarlama çalışması yapmış olursunuz. Doğru insana doğru mesajı gönderdiğiniz takdirde çabalarınız çok daha olumlu ve daha önemlisi verimli sonuçlanacaktır. Alakasız konularda iletişim kurarak, müşterilerin sizinle ilgili kötü izlenim edinmesinden hiç bir fayda elde edemezsiniz. İletmeye çalıştığınız mesajlar iç çamaşırı-anne örneğinde olduğu gibi ters teperek, müşterinizin gözünden düşmenize ve gelecekte olabilecek muhtemel satış kaybına neden olur.

Bu arada Anneler Günü ile e-posta pazarlama yapacaklar için Amerika’da yapılmış harika bir infografik var. İncelemenizde fayda var 😉

anneler-günü-infografik

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: