Domain Geçmişiniz Temiz mi?

10 Şubat 2013 Yeni Medya 0

domain geçmişiGeçtiğimiz günlerde başımıza enteresan bir olay geldi. Dürüst olmak gerekirse başımıza gelene kadar böyle bir şeyin varlığından dahi haberdar değildim. Haberdar olunca da paylaşarak, başkalarının da başına bizim başımıza gelmemesine katkıda bulunmak istedim. Bundan yaklaşık 10 ay önce yakın bir dostumun girişimi için Godaddy Açık Arttırma Sistemi’nden bir domain satın aldık. Domain gerçekten o kadar iyiydi ve girişimle o kadar alakalıydı ki açık arttırmada aslında çok da yüksek olmayan bir fiyatı vermeye değerdi.

Satın almamızdan sonra herkes halinden memnundu. Domain adına ciddi sayılabilecek bir marka yatırımı da yapıldı. Girişim gerçekten eşsiz bir girişimdi ve ana kelimelerin google rekabeti çok düşük bir alandı. Girişim yeni olduğu için ve daha çok ürünün geliştirilmesine odaklanıldığı için özel bir SEO çalışması yapılamamıştı. Ancak dostlarım temel SEO kurallarını harfiyen uygulamış olsa da organik trafik tarafında en ufak bir ilerleme kaydedilemiyordu.

Sürekli yeni çalışmalar akla geliyor ve deneniyor, süre bekleniyor ancak sonuç alınamıyordu. Derken yazılımcı arkadaşımız bir metin okurken, domain geçmişini görebileceğimizi ve bazı domainlerin geçmişte SEO açısından kötü kullanıma maruz kalabileceğini okuyarak bu olasılığı bize haber verdi.


Bu teori haklı çıktı. Daha önce domain kullanılmıştı ve hakikaten google açısından başa bela açabilecek türde kötü durumdaydı. Bu yüzden aylardır gösterilen çaba boşa çıkıp duruyordu. Arkadaşlarım google webmaster tools üzerinden hemen gerekli düzenlemeleri yaparak çalışmalara başladı ve kısa sürede işler yoluna girme aşamasına geçti.


Arkadaşlarımın da başına geldiği gibi bu kadar zamanınız ve emeğiniz boşa gitmesin diye açık arttırma ya da boşta olan domainleri satın almadan önce kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Domain geçmişinizi öğrenmek için şu linki ziyaret edebilirsiniz. Eğer domainde kötü bir geçmiş varsa bu geçmişi pek çok ücretli ya da ücretsiz SEO yardımcı programıyla düzeltebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: