Dijital İçerik Nasıl Olmalı?

dijital-içerik-nasil-olmaliDijital içerik ve içerik pazarlamasıyla ilgili iş yaptığımı bilen herkesle sohbetimde ve dijital içerik pazarlaması derslerimde anlattığım konunun merkezinde her zaman “dijital içerik nasıl olmalı” sorusu yer alıyor. Sorunun yüzlerce yanıtı var ki bu konuda nice örnek çalışma ve yazı okumanız mümkün. Genelde basit bir yanıt veriyorum. Dijital içerik yalın ve direk olmalı.

Basit bir hatırlatma yapalım. Yalnızca 30 yıl önce iletişim ve haberleşme için sesler kasetlere çekilir, mektupla yollanırdı… Şimdiyi siz düşünün… Bizler kütüphaneye giderek ya da ansiklopedi yardımıyla ödev yapan son nesiliz. Bu kadar kolay iletişim sağlarken, bu kadar rahat bilgiye erişirken, ciddi bir bilgi bombardımanı ve kirliliği içindeyiz.

Ürettiğimiz ticari ya da faydalı bilgilerin o kadar fazla bilginin içerisinde fark edilmesi gerçekten çok zor. Fark edilse dahi, çok hızlı yaşayan yeni nesil insanlar tarafından bu kadar bombardıman altındayken tüketilmesini ve geri dönüşünü sağlamasını beklemek çok kolay değil. Bu yüzden dijital içerik, yalın, kolay anlaşılır ve direk olmalı!

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: