Başarılı İçerik Pazarlaması İçin İpuçları

27 Nisan 2016 İçerik Pazarlaması 0

icerik-pazarlamasi-basari-icin-ipuclariİçerik pazarlaması yapmak için pek çok nedeniniz var. Bağ kurmak, haberdar etmek, yeni müşteri kazanmak, var olan müşterileri korumak, marka algısını yükseltmek gibi sayısız nedenle içerik üretebilirsiniz. İçerik pazarlaması, genelde kısa vadeli sonuçlar almanız için pek elverişli bir ortam değildir. Kısa vadeli sonuçlar almak her ne kadar zor olsa da bu iki temel ipucu sayesinde daha çabuk sonuçlar elde edebilirsiniz.

1.İPUCU: Özel Hedef Kitleleri Tanımlayın

Herhangi bir içerik üretimine başlamadan yapmanız gereken en önemli iş hedef kitlenizi belirlemektir. Sizin ürün ve hizmetlerinizi satın almak isteyebilecek özel müşterilerinizin tanımlamasını net bir şekilde yapmalı ve bu müşterilerin ihtiyaç ve zevklerine hitap eden içerikler yaratmalısınız. Bu ideal müşteri profilini yaş aralığı, meslek grubu, medeni durumu ve günlük tüketim alışkanlıklarını baz alarak tanımlamalı, bir persona yaratmalısınız. Sonrasında ise bu persona grubuna yönelik, onların hoşlanabileceği özel içerikler yaratmalısınız. Örneğin bir telekom şirketisiniz. Öğretmenler Günü için öğretmenlerin vefakarlıklarının altını çizen özel içerikler üretebilirsiniz. Bu sayede öğretmen müşteri/hedef kitlenizle sıcak bir bağ kurabilirsiniz.

2.İPUCU: Müşterilerinizin Amaçlarına Hizmet Edin

Eğer hedef kitle analizini düzgün yaptıysanız, bu kitlenin ihtiyaçlarına cevap verecek içerikler üretebilirsiniz. Aşağıda bir araştırma kapsamında üç ayrı hastane tuvaletinde doktor ve hemşireler  için sabun ve dezenfektan kullanımını artırmak amacıyla yazılmış üç mesaj bulunuyor:

  • El hijyeni hayatınızı kurtarır.(kişisel çıkara hizmet eder)
  • El hijyeni hastalar için iyidir.(bir amaca hizmet eder)
  • Jel Alın ve Yıkayın(aksiyona yönlendirir)

Araştırma sonucunda amaca hizmet eden mesajın bulunduğu tuvalette dezenfektan ve sabun kullanımı gözle görülür şekilde artmış.

Bunu İşinize Nasıl Uyarlayabilirsiniz?

Özel taksi servisi olan Uber, Kasım seçimleri gününe özel indirim kodu yayınladı. Verilen indirim kodunun miktarı sayesinde o gün Uber kullananlar neredeyse hiç ücret ödemeden oy kullanacakları okula varmış oldu. Bu hizmet sayesinde Uber, seçim gündüzünde İstanbul’da en çok konuşulan konulardan biri oldu. Aynı zamanda oy kullanılmasını teşvik etmek için çalışan sayısız insan bu kampanyayı duyurdu. Bu sayede Türkiye pazarında yeni yeni yer edinmeye çalışan Uber, kitlelere amaçsal ve pozitif bir algıyla ulaşmak konusunda önemli bir adım attı.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: