6 Adımda İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

22 Nisan 2016 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlamasi-nasil-yapilir2010 yılında herhalde herkesin en çok konuştuğu konu sosyal medya pazarlamasıydı. Geçirdiğimiz günlerde ise iş dünyasıyla ilgili web sitelerinde, bloglarda ya da yayınlarda “içerik pazarlaması” ifadesini görmemek imkansız. Peki ama nedir bu içerik pazarlaması ve neden pazarlama çalışmalarımıza eklememiz gereken önemli bir parça haline geldi?  

İçerik tam olarak nedir?

İnternette sörf yapan ya da araştırma insanların araştırdıkları konuları ya da durumu anlamasını sağlayan bültenler, ipucu sayfaları, makaleler ya da bir ürün hakkında yapılan nasıl yapılır metinlerini/videolarını zihninizde canlandırın. İşte bunlar içerik! İçerik pazarlaması ise; bir markanın ya da kurumun kendisini dijital ortamda ifade etmesi olarak tanımlanabilir.

Şirketler ve markalar için medya şirketleri gibi içerik üretme fikri ürkütücü olabilir. Şuna emin olun içerik üretmeye bir planla başladığınız zaman bu aşamalar size daha kolay gelecek. İsterseniz yeni başlayanlara yardımcı olabilecek 6 kolay adımı inceleyin.

 1. Müşterilerinizin ve muhtemel müşterilerinizin ilgilerini keşfedin:

Müşterileriniz düzenli olarak size ne tarz sorular soruyor? Ürününüzü ya da hizmetinizi almayı düşünürken kafalarının karıştığı noktalar neler?

Müşterinizin sorularını tek tek cevaplamak yerine içerik üretme şansınız var. Sık sorulan soruları indirilebilir bir e-kitap içerisinde toparlayın, iki dakikalık nasıl yapılır videoları yapın ya da blog gönderilerinden bir dizi/seri oluşturun.

 1. Başarının nasıl göründüğüne karar verin:

İçerik pazarlaması işi şansa bırakılmayacak kadar insan odaklı bir alan.  O zaman çabalarınızın etkisini nasıl ölçeceksiniz? Paylaşım sayısı, retweetler ve beğenilerin kiranızı ödemediğinin farkına varın. Kiranızı satışlar ödeyecektir. Ancak bunlar doğru yolda olduğunuza dair göstergeler. Satışa dönüşen girişimler ya da bunların takibi içerik pazarlamasını belirleyen ölçütler arasında yer alıyor ancak bu şirketten şirkete değişim gösteriyor. Başarının ne olduğunu anlamak için neyi ölçümlemeniz gerektiğine karar verip, doğru mekanizmaları kullanmalısınız.

 1. Editöryal bir takvim geliştirin

Genel olarak içerik pazarlaması konusunda yapılan en büyük hata, markaların bir takvim belirlememesi. Editöryal bir takvim içeriklerinizin daha stratejik olmasına yardımcı olur. Basit bir takvim hazırlamanın en kolay yolu Excel’de hazırlamaktan geçiyor. Sizin için önemli olan ay ve günleri listelemeye başlayıp bayramlar, fuarlar ya da yeni ürün tanıtımları gibi dönemsel etkinliklerle doldurmaya başlayın. Katıldığınız konferanslardan paylaşacağınız raporlar, bir ürün yönetcisi ile yapacağınız röportaj ya da bir fuara CEO’nuzun neden bu geceye katıldığını anlatarak içerik üretebilirsiniz.

Takviminizde kalan boşlukları da dönemlik olmayan ya da eskimeyen içeriklerle doldurabilirsiniz (vaka çalışmaları, öneriler, infografikler, nasıl yapılır üzerine genel makaleler).  Tek bir mükemmel fikrin içeriğinizin çoklu parçalarına ürün vereceğini unutmayın. Bütün bu içeriklerin takviminizin bir yansıması olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

 1. İçeriği kimin yazacağını tanımlayın

Ekip, her işte olduğu gibi içerik pazarlaması konusunda da tartışmasız çok kritik. İyi bir plan yaptıktan sonra üreteceğiniz içerikleri yaratıcı ekibi de seçmeniz şart. Ancak içerik üreticileri pazarlama ekibinizle sınırlı kalmamalı. Hangi ortak satış hedefini iyi üretilmiş bir blog postu ya da e-kitap ile ölçebilirsiniz? Aynı durum teknik destek ekibi ve ürün mühendisleri için de geçerli. Hangi problemi çözmeleri için onlara soruluyor? Hangi ürün özellikleri genellikle görmezden geliniyor?  İçerik pazarlaması tanımı yaparken bahsettiğimiz gibi kendinizi anlatmaktan çekinmeyin. Bir kişinin sorduğu ya da problem yaşadığı konuyu herkes yaşıyor olabilir. Müşterileriniz eskisi gibi çay-kahve ikram edebileceğiniz ortamlarda değiller. Sıcak, samimi, yardımcı ve yapıcı bir dijital iletişim kurmaktan çekinmeyin! Bunun için bütün ekibiniz içerik üretiminde faydalı olabilir.

5. İçeriğinizi yaymak için bir plan yapın

İçerik üretmek kadar yaymanın gerekliliğini asla unutmayın. Sonuçta siz bir markasınız ve müşterilerinizle buluşmak zorundasınız. Çektiğiniz reklam filmlerini sadece kendi web sitenizde mi yayınlıyorsunuz? Yoksa TV vb mecralar için mi reklam yaratıyorsunuz? İçeriğinizi yaymak için artık neyse ki sosyal medya platformları var. Sosyal medyada yarattığınız içerikleri paylaşmanız mümkün. Tabii doğru kanalı bularak… İşte paylaşım ve yayılım yapabileceğiniz kanallar.

 • Facebook
 • YouTube
 • Pinterest
 • Twitter
 • Google+
 • SlideShare
 • iTunes
 • Basın Bülteni Siteleri
 • LinkedIn
 • Instagram
 1. Son olarak, eğlenin!

İçerik pazarlamasının sevdiğimiz yanı yaratıcı olmamıza ve içimizdeki gazeteciyi ortaya çıkarmamızı sağlaması. İçerik yaratırken, kendiniz de eğlenmelisiniz. Gerçekten anlatmak istediklerinizi paylaşmadığınız takdirde, gerçek bir başarıya ulaşmanız mümkün değil. İçeriklerinizde samimiyet ve gerçeklik yoksa başarılı olmanız gerçekten çok zor.

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: