11 İçerik Pazarlaması Efsanesi

8 Haziran 2014 İçerik Pazarlaması 0

içerik-pazarlaması-efsaneleriİçerik pazarlaması konusu son dönemde dijital pazarlama dünyasının en çok konuşulan ve paylaşılan konularından biri… Yakın döneme kadar çok fazla konuşulmayan ya da önemli olduğu bilinmesine rağmen üzerinde o kadar da derinlemesine durulmayan dijital pazarlama konularından biriydi.

Neyse ki Google‘ın yaptığı güncellemeler, paralı trafik yaratmanın maliyetlerinin artması, tüketicilerin web sitelerinden beklentilerindeki değişiklikler gibi pek çok unsur içerik pazarlaması konusunu, şirketlerdeki pazarlama operasyonlarında yapılacak işler listesinde en üst sıralara itmeyi başardı.

İçerik pazarlaması ya da yaygın İngilizce kullanımıyla content marketing artık o kadar çok konuşulur oldu ki hakkında efsaneler, yalan-yanlış bilgiler de yer etti. Bu efsaneler ve doğru bilinen yanlışlar hakkında biraz sizi bilgilendirmek istedim.

İçerik üretmek basit ve ucuzdur 

Öncelikle üretim tarafıyla başlayalım. İçerik üretmek ucuz bir durum değildir sevgili dostlar. Ucuz görmek zaten meseleyi tam anlayamamaktır. Bu teoriyi çürütmek için karşımdaki insana çok basit bir yanıt veririm:

Madem çok kolay bir şey içerik üretmek,1 hafta boyunca akşamları, o gün ne yaptığını basit seviyede edebi tutarlılık ve yazım kurallarına uyacak şekilde, 1 sayfayı doldur (senaryo yaz, beste yap, video çek vs demedim).

Genellikle şöyle bir tepkiyle karşılaşırım, önce biraz duraksanır, sonra düşünceye dalınır ve sonrasında anlaşılır ki içerik üretmek zordur ve “evet içerik üretmek zor” diye yanıt alınır 🙂

İçerik yazılımsal ve otomatik olarak üretilir

Bugüne dek onlarca yazılım geliştiriciyle çalışma/tanışma fırsatım oldu. İçerik konusunda iş yapacağım yazılım ekibinin neredeyse tamamı içerik konusunu otomatik yazılım ve robotlarla çözmenin kolay olduğunu, kolay bir yazılımla çözeceklerini iddia etti. Bugüne dek çözen olmadı, çözecek birinin çıkacağını da sanmıyorum. Kısacası içerik üretimi doğrudan insana dair bir şeydir ve asla otomatize edilemez.

İçerik pazarlaması sadece SEO için yapılır!

Google yaptığı son güncellemelerle içeriğin, kalitesini, özelliklerini, benzersizliklerini üst sıralarda çıkmak için temel unsurlardan biri olarak kullanacağını açıkladı. Kısacası içerik üretmek, SEO için çok önemlidir ama sadece SEO başarısı için değildir! İçerik üretmek, SEO dışında, doğrudan satış, kullanıcı/ziyaretçi tatmini, saygınlık, itibar, iç iletişim, insan kaynakları pazarlaması gibi pek çok konuda pazarlama grubunun işine yarar.

Kullanıcı içerik üretsin!

User generated content yani kullanıcının ürettiği meselesi pek çok zaman dile getirilir. Kullanıcının ürettiği içerik, özellikle SEO için değerlidir elbette ama kendi kendinize sorun, siz ya da çevreniz kaç site için içerik üretiyor, yorum yazıyor, blogunuzu düzenli güncelliyorsunuz? Eğer siteniz/yazılımınız/platformunuz kullanıcının içerik üretmesine uygun değilse, kullanıcıyı teşvik edecek birşey sunmuyorsa, ya da “sexy” değilse neden sizin için içerik üretsin?

İçerik pazarlaması trenddir, yakında bitecek!

İçerik pazarlaması terimi belki pazarlamacıların son dönemde yaygın kullandığı jargonlardan biri ve belki yakında pek çok terim gibi tarih olacak. Ancak içerik konusunun tarih olacağını söylemek biraz saflık. Mağara adamının resim yaptığı bir dünyada o dönemden bugüne hiç değişmedik, halen derdimizi anlatmak için durmaksızın içerik üretiyoruz. Kısacası her yer içerik, her yer içerik!

İçerik pazarlamasının merkezi sosyal medyadır!

İçerik pazarlaması, bütünsel bir konudur. Sosyal medya içeriğin dağıtımı ve kitlelere ulaşması açısından kıymetli ve önemlidir. Ama her sosyal medya platformu, her türlü iletişim için doğrudur ve uygulanmalıdır görüşü. yeterli bir sav değildir. Hedef kitle, kitlenin bulunduğu yere uygun içerik üretmek ve içerik pazarlamasında bağlam yani context marketing, asıl konulardır.

İçerik pazarlaması çalışmasının etkisi hemen görülür

İçerik pazarlaması dediğimiz şey, çiftçiliğe benzer! Genellikle çiftçilik gibi uzun vadeli bir çalışma ve yatırım gerektirir. Etkisi de hemen görülmez, zamanla görülür. Eğer kola gibi devasa yayılım bütçeniz yoksa içerik pazarlamasının sonuçlarını kısa vadeli olarak görmeniz zordur. Ancak sonuçlar alınmaya başlandıkça görülür ki içerik pazarlamasının faydaları genelde kalıcıdır.

İçeriği hallederiz abi o en kolayı (halledemedi)

İçerik pazarlaması bir strateji ve plan işidir. Genellikle hafife alınır, çabuk çözüleceği düşünülür ve önemsiz görülür. Leyla ile Mecnun‘daki Mecnun Çınar gibi “hallederiz abi, bende o” diyen çok insan gördüm. Meselenin ne kadar zahmetli ve zorlu bir süreç olduğunu gören Mecnun Ç’nin o şirketteki versiyonunun işin sonunda dededen yardım almak için kıvrandığına sıklıkla şahit oldum.

İçerik pazarlamasının etkileri kesin olarak ölçülebilen birşeydir

Bu sav doğru ancak yetersiz sav. Google Analytics, Kissmetrics, Yandex Metrica gibi pek çok analiz aracı içeriğin nasıl tüketildiğini anlamlandırır. Ancak yarattığınız içeriğin size yaptığı katkıyı anlık olarak net olarak ölçemezsiniz. İçerik pazarlaması kalıcı bir süreçtir ve markanıza yaptığınız yatırım parayla ölçülebilecek cinsten değildir.

 

İçerik pazarlaması içerik üretiminden ibarettir!

İçerik üretimi, içerik pazarlamasının başlangıç konusudur. Neticede bu alanda bir pazarlama yapacaksanız, öncelikle üretim yapmanız şart! Ancak yetmez! İçeriğin hedeflenmesi, yönetilmesi, dağıtılması gibi konuların; üretim kadar önemli ve üzerinde durulması gerekir.

Çok içerik üretmek şarttır!

İçerik üretmek şarttır sayısı da önemlidir. Mesela ayda yılda bir içerik üretecekseniz, içerik pazarlaması yaptığınızdan söz etmek biraz zor. Çok üretmek de temel konu değil. Çok üretmekten daha önemli olan; sistemli, planlı, sürdürülebilir içerik üretmektir! Hürriyet gazetesinin 1 gün çıkıp ertesi gün çıkmaması ya da Vogue dergisinin 1 ay çıkmaması mümkün mü?

Yazar Hakkında

Sercan Çalbak: Geleneksel medyadan, yeni medyaya geçisin emekçilerinden. Dijital içerik ve içerik pazarlama konusunda uzun süredir çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Yeni Medya, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve İçerik Pazarlaması üzerine dersler veriyor. Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok şirkete içerik pazarlaması ve yeni medya konusunda eğitim ve danışmanlık yapıyor.

0 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: